ایران ماداس
fa Persian

۹ مورد از بهترین گیاهان برای تقویت حافظه!بسیاری از مردم، ازدست دادن حافظه را به بالا رفتن سن ربط می‌دهند اما چه آن یک فراموشی گهگاه باشد یا ازدست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت، آنها باید بدانند که عوامل خاصی هستند که می‌توانند باعث بروز فراموشی حتی در سنین جوانی شوند. این عوامل عبارتند از: سوء‌مصرف مواد مخدر یا دخانیات، برخی داروها، بی‌خوابی، استرس و افسردگی، کمبودهای تغذیه‌ای، آسیب به سر، سکته‌ مغزی و زوال عقل.گیاهان طبیعی زیر می‌توانند به تقویت حافظه کمک شایانی کنند:

تقویت حافظه با گیاهان طبیعی

جینکوبیلوبا

مکمل‌های جینکوبیلوبا، یکی از محبوب‌ترین داروهای گیاهی هستند و این حتما دلیلی دارد. جینکوبیلوبا، فواید درمانی متعددی دارد که یکی از آنها قابلیتش در افزایش قدرت حافظه است. خصوصا مطالعات علمی، توانایی جینکوبیلوبا را در کمک به حافظه و تفکر افراد مبتلا به آلزایمر یا دمانس عروقی نشان داده‌اند. این گیاه با محافظت از سلول‌های عصبی آسیب‌دیده توسط این اختلالات به بهبود یادگیری، فعالیت‌های روزانه، رفتار اجتماعی و کاهش احساس افسردگی کمک می کند. تست‌های آزمایشگاهی دیگری نیز نقش جینکوبیلوبا را در بهبود گردش خون در سیستم عصبی مرکزی ثابت کردند که به نوبه‌ی خود باعث عملکرد بهتر و رشد کلی مغز می‌شود.

مکانیسم اثر برگ‌های جینکوبیلوبا بخاطر وجود دو نوع ماده شیمیایی به نام فلاونوئیدها و ترپنوئیدها است که حاوی آنتی اکسیدان‌هایی برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد هستند؛ رادیکال‌های آزاد در بروز اختلالاتی مانند آلزایمر و زوال عقل نقش دارند. تحقیقاتی که تأثیر جینکوبیلوبا را در تقویت حافظه افراد مسن تایید می‌کنند نیز امیدوارکننده هستند.

جینسینگ

تست‌های آزمایشگاهی نشان داده‌اند که چگونه جینسینگ در رفع اختلال حافظه مفید است. موش‌هایی که به آنها عصاره جینسینگ داده شده بود، پیشرفت های قابل توجهی را در آزمایش ماز آبی موریس از خود نشان دادند و مشخص شد که جینسینگ، فعالیت‌های انتقال‌دهنده‌های عصبی که باعث تقویت حافظه می شوند را افزایش می‌دهد..

 

رُزماری

این گیاه، فقط یک ادویه‌ی خوشبو نیست. رزماری از قدیم برای بهبود حافظه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. علم از این سنت حمایت می‌کند، چون در تست‌های آزمایشگاهی ثابت شده که رزماری دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که رادیکال های آزاد را خنثی می کند( مانند جینکوبیلوبا ). یک تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از رزماری در آروماتراپی (عطردرمانی) می تواند میزان کورتیزول و در نتیجه میزان اضطراب را کاهش دهد. مطالعه دیگری نیز مصرف رزماری را به همراه سایر روغن‌های ضروری برای کاهش استرس و افزایش تمرکز و قدرت حافظه در دانشجویان پرستاری تایید می‌کند.

مریم گلی

کارشناسان می‌گویند مریم گلی حاوی مواد فعالی است که باعث افزایش مواد شیمیایی می‌شود که باعث انتقال پیام‌های عصبی در داخل مغز می‌گردند. دانشمندان دانشگاه نیوکاسل و نورثومبریا ۴۴ نفر را آزمایش کردند و به تعدادی از آنها مریم گلی و به بقیه دارونما دادند. نتایج نشان داد افرادی که به آنها مریم گلی داده شده بود، در آزمون یادآوری کلمات،عملکرد بهتری داشتند. آنها به فواید بالقوه‌ی مریم گلی برای بیماران مبتلا به آلزایمر نیز اشاره می‌کنند. آزمایشات نشان داده‌اند که مریم گلی باعث افزایش همان مواد شیمیایی در مغز می‌شود که با ابتلای فرد به آلزایمر کاهش می‌یابند.

چای سبز

مانند جینکوبیلوبا و رزماری، چای سبز همواره بخاطر خواص آنتی اکسیدانی که دارد، معروف بوده است و مطالعات اخیر نیز این فایده را تایید می‌کنند. یک تحقیق علمی در سال ۲۰۱۳ ثابت کرد که عصاره چای سبز به محافظت از پروتئین‌ها و چربی‌ها در برابر فعالیت‌های مربوط به بالا رفتن سن و ناشی از اکسیداسیون محافظت می‌کند. حیوانات درمان‌شده با این عصاره، توانایی‌های یادگیری فضایی بهتری از خود نشان دادند و مطالعات می‌گویند که این گیاه می تواند از هیپوکامپ مغز در برابر زوال ناشی از افزایش سن محافظت نماید.

حتی اگر ازدست دادن حافظه به منابع مختلفی مربوط باشد، خوشبختانه همچنان با درمان مناسب بر طبق علت مربوط به خودش، معکوس شدنی است. و گیاهان بالا نه تنها از قدیم برای کمک به تقویت حافظه توسط گیاه شناسان در قرون مختلف مورد استفاده قرار گرفتند بلکه تأثیر آنها نیز بطور بالینی در آزمایشات بسیاری به اثبات رسیده است. این مسئله، اطمینان بیشتری نسبت به ایمنی و اثربخشی آنها فراهم می کند.

رودیولا رُزا

این گیاه مدت‌هاست که به عنوان درمانی برای انواع مختلفی از بیماری‌ها به‌کار می‌رود. رودیولا علاوه بر شهرتش برای درمان و کنترل بیماری‌ها، به عنوان یکی از بهترین گیاهان برای بهبود حافظه شناخته می‌شود. برخی از مردم آن را Aaron’s rod، ریشه‌ی رُز یا ریشه‌ی طلایی می‌نامند. مطالعات علمی اخیر ادعا می‌کنند که رودیولا توانایی کاهش افسردگی و بهبود قدرت تمرکز و حافظه‌ی فرد را دارد.

برخی محققان معتقدند که این گیاه دارای ویژگی‌های آداپتوژنیک است که سیستم عصبی مرکزی بدن را تحریک می‌کند و درنتیجه به بهبود حافظه و تمرکز منجر می‌شود. یک مطالعه نشان داد که مصرف رودیولا به‌طور منظم می‌تواند توانایی‌ها ییادسپاری فرد را افزایش دهد.

باکوپا

اگر به دنبال بهترین گیاهان تقویت‌کننده‌ی حافظه هستید، آنگاه باکوپا باید حتما در لیست شما وجود داشته باشد. برای بررسی اثربخشی باکوپا در بهبود حافظه‌ی فرد و عملکرد ذهنی، مطالعات متعددی انجام شده است. اکثر نتایج نشان دادند که درواقع باکوپا توانایی ارتقاء سلامت روانی و بهبود حافظه را دارد.

در طب آیورودیک، باکوپا از زمان‌های قدیم برای بهبود یادگیری، تمرکز و حافظه مورد استفاده قرار گرفته است. برای تست اثربخشی باکوپا یک مطالعه‌ی علمی در استرالیا انجام شد که شامل ۴۶ داوطلب ۱۸ تا ۶۰ساله بود. این داوطلبان به دو گروه تقسیم شدند و در یک گروه، به هر داوطلب روزانه ۳۰۰ میلی‌گرم باکوپا داده شد. بعد از ۱۲ هفته، محققان دریافتند که پیشرفت قابل توجهی در توانایی یادگیری شفاهی، سرعت پردازش اطلاعات و حافظه‌ی این افراد رخ داده است. امروزه باکوپا به‌طور گسترده به‌عنوان درمانی برای مشکلات حافظه به‌کار می‌رود.

گوتاکولا

گوتاکولا که به «قدح مریم هندی» نیز معروف است، گیاه شگفت‌انگیزی است که نتایج بسیار خوبی را در افزایش قدرت حافظه و بهبود عملکرد مغز نشان داده است. به‌طور کلی این گیاه قدرتمند به بهبود عملکرد ذهنی فرد کمک می‌کند. در طب آیورودیک و طب چینی سنتی، گوتاکولا در جوانسازی ذهن و بدن به کار می‌رود و یک گیاه ضدپیری درنظر گرفته می‌شود.

باتوجه به مطالعات، گوتاکولا حاوی مواد خاصی است که قدرت مغز را افزایش می‌دهند و گردش خون به مغز را بهبود می‌بخشند که به بهتر شدن حافظه، تمرکز، هوش و بازه‌ی زمانی توجه منجر می‌شود.

 

پیچ تلگرافی

این گیاه که به‌خاطر اثرات ضداسپاسم، ضدباکتری، ضدسرطان و آرام‌بخش‌اش معروف است، یک گیاه فوق‌العاده برای تقویت حافظه نیز می‌باشد. برگ‌ها و دانه‌های آن درواقع حاوی وینامین هستند که به عنوان یک پیش‌ماده برای ساخت وین پوکتین درنظر گرفته می‌شود. این ماده یک رقیق‌کننده‌ی خون است که گردش خون به مغز را بهبود می‌بخشد و باعث استفاده‌ی بهتر از اکسیژن می‌شود. امروزه این ماده‌ی شیمیایی به‌طور گسترده برای بهبود حافظه بطور طبیعی به‌کار می‌رود. درواقع وین پوکتین، یکی از قوی‌ترین مواد موجود در بسیاری از محصولات دارویی برای بیماری آلزایمر و زوال عقل است.

برخی محققان ادعا می‌گویند که پیچ تلگرافی در بهبود حافظه مانند جینکوبیلوبا عمل می‌کند. محتوای وین پوکتین آن یک نابودکننده قدرتمند در مقابل رادیکال‌های آزاد است. این ماده شیمیایی مانع وارد شدن هرگونه آسیب‌دیدگی به رگ‌های خونی می‌شود و از این طریق باعث پیشگیری از زوال عقل و پیری می‌گردد. بعلاوه، این ماده مغز را تشویق می کند که مواد مغذی بیشتری را جذب نماید که عملکرد این ارگان را بطور قابل توجهی بهبود می‌بخشد. با افزایش ذخیره اکسیژن مغز، توانایی‌های شناختی و حافظه بطور قابل توجهی بهبود می‌یابند.

یادآوری ویژه: بلوبری

آیا توت‌ها واقعا می‌توانند باعث تقویت قدرت حافظه شوند؟ بنظر می‌رسد که همین طور باشد. مطالعات علمی مُدرن نشان می‌دهند بلوبری حاوی ترکیبات قدرتمندی مانند فلاونوئیدهاست که گمان می‌رود در افزایش توانایی یادگیری، عملکردهای شناختی، درک کلامی، توانایی عددی، تصمیم گیری، توانایی استدلالی و مهم تر از همه حافظه موثر باشند. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهند که مصرف فلاونوئیدها به طور منظم به کُند کردن روند کاهش توانایی شناختی کمک می‌کند و در برابر امراضی مانند زوال عقل، پارکینسون و آلزایمر از مغز محافظت می‌نماید.

در مطالعه‌ای در دانشگاه هاروارد مشخص شد که مصرف بلوبری به افزایش قدرت مغز کمک می‌کند. همچنین ثابت شد که بلوبری به جلوگیری از کاهش عملکرد شناختی و پیشگیری از ازدست دادن حافظه که معمولا با بالا رفتن سن اتفاق می افتد، کمک می‌کند. به گفته‌ی محققان، فلاونوئیدها دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که نقش مهمی در بهبود عملکردهای مغز ایفا می‌کنند، زیرا استرس و التهاب از عوامل عمده‌ای هستند که می‌توانند باعث کاهش عملکردهای مغزی شوند.

مقاله مرتبط : تقویت شگفت‌انگیز حافظه با ۶ خوراکی تقویت‌کننده

 

ایران ماداس

بسیاری از مردم، ازدست دادن حافظه را به بالا رفتن سن ربط می‌دهند اما چه آن یک فراموشی گهگاه باشد یا ازدست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت، آنها باید بدانند که عوامل خاصی هستند که می‌توانند باعث بروز فراموشی حتی در سنین جوانی شوند. این عوامل عبارتند از: سوء‌مصرف مواد مخدر یا دخانیات، برخی داروها، بی‌خوابی، […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi