ایران ماداس
fa Persian

همه چیز درباره مزوتراپیمزوتراپی روشی است که در آن از تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره‌های گیاهی برای جوان‌سازی و سفت شدن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی استفاده می‌شود. میشل پیستور پزشک فرانسوی، در سال ۱۹۵۲ این روش را توسعه داد. در ابتدا این روش برای تسکین درد مورد استفاده قرار گرفت و در سالهای پس ‌از آن، در ایالات‌متحده و سایر نقاط جهان محبوبیت زیادی کسب کرد.

کاربردهای مزوتراپی

امروزه از مزوتراپی در موارد زیر استفاده می‌شود:

از بین بردن چربی‌ها در قسمت‌هایی از بدن، مانند شکم، ران، باسن، قسمت میانی ران و تهی‌گاه، پاها، بازوها و صورت

کاهش سلولیت

محو چین‌ و چروک و خطوط پوست

استحکام بخشیدن به پوست شل

فرم‌دهی مجدد بدن

روشن کردن پوستی که دارای رنگ‌دانه‌ها است.

درمان آلوپسی، یعنی شرایطی که باعث ریزش مو می‌شود.

در این روش از سوزن‌های بسیار ریز استفاده می‌شود تا مقادیری از مواد تزریقی به لایه میانی (مزودرم) پوست منتقل شود. هدف از انجام مزوتراپی این است که مسائل اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاب که باعث آسیب رسیدن به پوست می‌شود را اصلاح کند.

فرمول استانداردی برای مواد تزریق‌شده در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از محلول‌های مختلفی استفاده می‌کنند، از جمله:

داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی‌بیوتیک‌ها

هورمون‌هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین

آنزیم‌هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز

عصاره‌های گیاهی

ویتامین‌ها و مواد معدنی

 

هزینه انجام این جراحی چقدر است؟

هزینه مزوتراپی به نوع درمانی که انجام می‌دهید و تعداد جلسات مورد نیاز شما بستگی دارد. به‌طور کلی، هر جلسه بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ دلار هزینه دارد. از آنجا که مزوتراپی جزو درمان‌های زیبایی محسوب می‌شود و انجام آن از نظر پزشکی ضروری نیست، شرکت‌های بیمه معمولاً هزینه آن را متقبل نمی‌شوند.

 

چگونه باید برای انجام این جراحی آماده شوید؟

قبل از روز تعیین‌شده برای عمل با پزشک خود ملاقات خواهید داشت تا دریابید که چه چیز در انتظار شماست. ممکن است لازم باشد یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین (بافرین) و سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. این داروهای تسکین‌دهنده درد می‌توانند خطر خونریزی و کبودی در هنگام مزوتراپی را افزایش دهند.

 

در حین انجام عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول جلسه، بر اساس نیاز ممکن است داروی بی‌حسی روی پوست اعمال شود و یا ممکن است از داروی بی‌حسی استفاده نشود. مقادیری از مواد مورد نیاز با استفاده از یک سوزن کوتاه مخصوص تزریق می‌شود. ممکن است سوزن به ابزاری مکانیکی وصل شود تا بسیاری از مواد تزریقی در یک راستا وارد پوست شود.

تزریق را می‌توان در عمق‌های مختلف – از یک تا ۴ میلی‌متر به پوست – انجام داد و این امر به شرایطی بستگی دارد که شما تحت درمان هستید. ممکن است پزشک شما سوزن را در زاویه‌ای معین در پوستتان فرو کند یا در حین تزریق خیلی سریع مچ دست خود را بچرخاند. در هر بار تزریق فقط قطره‌ای کوچک از محلول وارد پوست شما می‌شود.

شما برای کسب نتیجه مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت و باید بین ۳ تا ۱۵ مرتبه به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا، هر ۷ تا ۱۰ روز تزریق خواهید داشت. اگر پوست شما بهبود یابد، درمانتان یک مرتبه در هر ۲ هفته و سپس یک بار در ماه خواهد بود.

 

این روش چقدر مؤثر است؟

دشوار است که بگوییم آیا مزوتراپی برای یک فرد خاص سودمند است و یا خیر، زیرا مواد و روش‌های مختلف بسیار زیادی در این درمان استفاده می‌شود. مطالعات کمی برای آزمایش این روش انجام‌ شده است و بسیاری از مطالعاتی که انجام‌شده است محدود بوده‌اند.

تحقیقاتی که در مورد مزوتراپی وجود دارد فواید زیادی را برای جوان‌سازی پوست نشان نداده است. تحقیق معتبری که در سال ۲۰۱۲ انجام شد در مورد ۶ فرد است که ۶ ماه تحت درمان بودند، در این پژوهش هیچ بهبود واقعی در چین ‌و چروک مشاهده نشده است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ بر روی ۲۰ زن انجام شد که برای فرم‌دهی بدن خود از مزوتراپی استفاده کردند و در پی آن کاهشی در سایز ران مشاهده نشد.

 

این روش در مقایسه با لیپوساکشن دارای چه تفاوت‌هایی است؟

مزوتراپی به‌عنوان روش غیرجراحی برای از بین بردن چربی‌های ناخواسته، جایگزینی برای لیپوساکشن محسوب می‌شود. لیپوساکشن چربی را به‌طور دائم از نواحی مانند شکم، ران و باسن خارج می‌کند. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش‌های کوچک در پوست شما انجام می‌دهند و چربی را خارج می‌کنند. در جراحی لیپوساکشن، فرد باید بی‌هوش شود.

اگرچه لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی مؤثر است، اما بهبودی پس از جراحی تا ۶ هفته طول می‌کشد. همچنین ممکن است خطراتی مانند آسیب عصبی و رگ‌های خونی، فرم‌دهی نامنظم پوست، سوختگی و عفونت را به همراه داشته باشد. هزینه انجام جراحی لیپوساکشن بالا است. در سال ۲۰۱۶ متوسط هزینه این روش ۳۲۰۰ دلار بوده است. مزوتراپی به ‌اندازه لیپوساکشن روشی تهاجمی نیست. هیچ برشی در آن وجود ندارد. با هزینه‌ای بالغ ‌بر ۲۵۰ تا ۶۰۰ دلار در هر جلسه بسیار کم هزینه‌تر از لیپوساکشن است. هرچند ممکن است شما ۱۰ جلسه یا بیشتر برای رسیدن به نتایج موردنظر خود نیاز داشته باشید.

هنوز مشخص نیست که مزوتراپی برای از بین بردن چربی چقدر مؤثر است. هنوز تحقیق کافی برای آزمایش آن انجام ‌نشده است و روش‌هایی که به‌کار گرفته‌ شده‌اند بسته به مکانی که این عمل انجام‌ شده است متفاوت هستند. لیپولیز تزریقی (تجزیه چربی) یک روش غیرتهاجمی دیگر است که مشابه مزوتراپی است. اصطلاحات “مزوتراپی” و “لیپولیز تزریقی” اغلب به‌صورت مترادف استفاده می‌شوند، گرچه کمی متفاوت هستند. در حین تزریق لیپولیز، پزشک فسفاتیدیل کولین و دیوکسی کلات را به لایه چربی زیر پوست تزریق می‌کند تا ملکول‌های چربی را بشکند. همانند مزوتراپی، شواهد بسیار کمی برای نشان دادن مؤثر بودن لیپولیز تزریقی وجود دارد. انجمن جراحان پلاستیک آمریکا استفاده از لیپولیز تزریقی یا مزوتراپی برای از بین بردن چربی را توصیه نمی‌کند. آنها می‌گویند تحقیقات کافی برای تأیید این اقدامات درمانی وجود ندارد.

 

عوارض و خطرات آن چیست؟

افرادی که مزوتراپی را انجام داده‌اند مدعی هستند که اگر به پزشکی باتجربه مراجعه کنید، خطرات به حداقل می‌رسد. عوارض جانبی گزارش‌شده عبارت‌اند از:

حالت تهوع

درد

حساسیت

ورم

خارش

قرمزی

کبودی

برآمدگی در محل تزریق

لکه‌های تیره پوست

عفونت

زخم‌ها

 

ریکاوری پس از جراحی چیست؟

از آنجا که مزوتراپی روشی غیرتهاجمی است، معمولاً هیچ‌گونه آسیبی را ایجاد نمی‌کند. بسیاری از افراد می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. ممکن است افرادی به دلیل تورم و درد در محل تزریق نیاز به یک روز مرخصی داشته باشند.

 

نکته مهم

مزوتراپی یک روش امیدوارکننده برای از بین بردن چربی‌های ناخواسته و فرم‌دهی مجدد بدن است، هرچند، ایمنی و اثربخشی آن هنوز تأیید نشده است. در بسیاری از مطالعات انجام‌ شده، مزوتراپی برای از بین‌بردن درد مورد بررسی قرار گرفته است – نه برای درمان زیبایی.

مزوتراپی به‌عنوان روش درمانی، توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) تأیید نشده است، اما بسیاری از مواد تشکیل‌دهنده مورد استفاده در این درمان دارای تأیید FDA برای درمان سایر شرایط هستند. تا زمانی که این مواد دارای تأیید FDA باشند، ممکن است از آنها برای مزوتراپی استفاده شود. این امر را می‌توان استفاده غیراصولی از مواد تصویب‌شده در نظر گرفت.

پزشکان از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی‌کنند. این بدان معناست که ممکن است انجام این شیوه از درمان از پزشکی تا پزشک دیگر متفاوت باشد. اگر می‌خواهید مزوتراپی را امتحان کنید، به پزشک دارای مجوز مراجعه کنید که تجربه زیادی در این روش دارد. این امر در به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک خواهد کرد.

 

آیا می‌توان از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کرد؟

علاوه بر درمان چین‌ و چروک و از بین بردن چربی ناخواسته، از مزوتراپی برای درمان ریزش مو ناشی از آلوپسی نیز استفاده می‌شود. در این شیوه از درمان، عصاره‌های طبیعی گیاهان، ویتامین‌ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل به داخل پوست تزریق می‌شود.

افرادی که مزوتراپی را برای درمان ریزش مو انجام می‌دهند ادعا می‌کنند:

عدم تعادل هورمونی را در فولیکول مو اصلاح می‌کند.

مواد مغذی را به مو می‌رساند.

گردش خون را بهبود می‌بخشد.

اگرچه مانند سایر موارد استفاده از مزوتراپی، شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد مزوتراپی برای ریزش مو مؤثر است. در مطالعات انجام‌شده بر روی مواد به‌کار گرفته‌ شده در این روش، شواهدی مبنی بر رشد مو مشاهده نشده است. فقط شواهدی مبنی بر سودمندی موادی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل وجود دارد.

 

 

ایران ماداس

مزوتراپی روشی است که در آن از تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره‌های گیاهی برای جوان‌سازی و سفت شدن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی استفاده می‌شود. میشل پیستور پزشک فرانسوی، در سال ۱۹۵۲ این روش را توسعه داد. در ابتدا این روش برای تسکین درد مورد استفاده قرار گرفت و در سالهای […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ست زایمان طبیعی

انواع بهترین تختهای بیمارستانی پزشکی سال

مقایسه ی پاراپادیوم و گیت ترینر

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi