ایران ماداس
fa Persian

هفته دوازدهم بارداریاحتمالا هفته ها این سوال را خواهید داشت که “چه زمانی باردار بودن من مشخص میشود؟” دیگر لازم نیست این سوال را بپرسید. برای بسیاری از زنان، سرانجام در هفته دوازدهم بارداری آنها نمایان می شود.

تغییرات و علائم مادران در هفته دوازدهم بارداری

 

تغییرات در اندازه شکم

ممکن است هنوز شکم برجسته ای نداشته باشید، اما باید به تفاوت ایجاد شده در شکم خود توجه کنید. اگر دو قلو باردار باشید احتمالا در هفته دوازدهم بارداری به خوبی برجستگی شکم شما مشخص است. زنانی که دو قلو یا چند قلو باردار هستند در مقایسه با مادرانی که تنها یک جنین دارند زودتر شکمشان نمایان میشود. همچنین ممکن است در صورتی که قبلا بارداری را تجربه کرده باشید شکم بزرگتری داشته باشید.

 

افزایش وزن

افزایش وزن بارداری شما در هفته دوازدهم بارداری ممکن است به ۲ تا ۲ و نیم کیلو برسد. (به خاطر داشته باشید اگر بیش از این وزن اضافه کنید، کاملا طبیعی است! تفاوت های زیادی در بین زنان وجود دارد.) اگر دو قلو باردار هستید ممکن است اضافه وزن شما به ۵ کیلو برسد. نگران این اضافه وزن اولیه نباشید. پزشکان توصیه می کنند زنانی که دوقلو باردار هستند در دوران بارداری خود بین ۱۷ تا ۲۲ کیلو وزن اضافه کنند. برای سه قلو، بین ۲۵ تا ۳۰ کیلو اضافه وزن را تجربه خواهید کرد.

 

کاهش علائم ناراحت کننده در هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری بسیاری از علائم ناراحت کننده سه ماهه اول مانند بیماری صبحگاهی (تهوع و استفراغ) و خستگی تقریبا از بین می روند، و یا حداقل به شدت قبل نیستند. در این هفته تهوع صبحگاهی و احساس خستگی باید کاهش یابند. به زودی در سه ماهه دوم احساس خیلی بهتری خواهید داشت، چرا که سطح هورمون شما تثبیت خواهد یافت.

همچنین ممکن است متوجه شوید لازم نیست که به طور مکرر به توالت بروید. در حال حاضر رحم به سمت بالا تغییر می یابد و از لگن خارج میشود، این مسئله میتواند فشار را از روی مثانه شما بردارد بنابراین دیگر نیازی ندارید که دائما به توالت بروید. این مسئله میتواند به آرامش شما نیز کمک کند، اما به خاطر داشته باشید که فقط یک استراحت موقت است. در سه ماهه سوم، همان طور که جنین بزرگتر می شود، رحم شما دوباره به مثانه فشار وارد میکند.

اکنون خطر سقط جنین نیز پایین تر است. اکثر موارد سقط جنین قبل از هفته دوازدهم بارداری رخ میدهند. هفته دوازدهم بارداری بهترین زمان برای اعلام این خبر بزرگ به خانواده و دوستان است. از این هفته فوق العاده و کاهش علائم در سه ماهه اول حاملگی خود لذت ببرید!

 

تغییرات شایع پوستی در هفته دوازدهم بارداری

همان طور که علائم سه ماهه اول از بین میروند، علائم جدید مانند تغییرات شایع پوست در ارتباط با بارداری ظاهر خواهند شد.

آیا تا به حال شنیده ای که میگویند زنان باردار صورت سرخ و سفید خاصی دارند؟ در برخی زنان، افزایش جریان خون و افزایش سطح استروژن آنها را زیبا می کنند و چهره ای گلگون و سرخ سفید برای آنان به ارمغان می آورد.

متاسفانه، پوست شما می تواند در دوران بارداری بدتر نیز شود. اکنون ممکن است متوجه شوید که کک مک، خال، و دیگر لکه ها بر روی صورت شما برجسته تر و حتی تیره تر شده اند. برخی از این تیرگی پوست به تدریج پس از زایمان محو خواهد شد، با این حال این لکه ها ممکن است نسبت به قبل از بارداری شما تیره تر باقی بمانند.

 

ماسک حاملگی (ملاسما)

ممکن است متوجه خال های تغییر رنگ یافته، قهوه ای و یا لکه هایی در پیشانی، شقیقه ها، گونه ها و چانه خود شده باشید. این لکه ها و خال ها “ماسک حاملگی” یا ملاسما نامیده میشوند، و در دوران بارداری بسیار شایع هستند. در واقع، حدود ۷۰ درصد از تمام زنان باردار این نشانه ها را در چهره خود تجربه می کنند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید این لکه ها را تیره تر خواهد کرد. ملاسما به خاطر افزایش تولید ملانین (رنگدانه پوست که پوست شما را از نور ماوراء بنفش محافظت می کند) در بدن شما ایجاد می شود.

“ماسک حاملگی” در سه ماهه دوم شایع تر است، اما در هفته دوازدهم بارداری، ممکن است در برخی زنان این لکه های قهوه ای ایجاد شوند. هیچ چیزی برای جلوگیری از ملاسما وجود ندارد، اما محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند کمک کند.

 

جوش و آکنه

آیا پوست شما پر از جوش و لکه شده است؟ آکنه یکی دیگر از تغییرات پوستی شایع است که زنان باردار به خاطر سطح بالای پروژسترون در بدن خود آن را تجربه میکنند. اگر در طول دوره قاعدگی منظم خود جوش های پوستی را تجربه می کنید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به آکنه در دوران بارداری باشید. با این حال، آکنه در برخی از زنان ممکن است بهبود یابد.

اگر آکنه شما را اذیت میکند، باید صورت خود را به طور منظم با یک پاک کننده ملایم پاک کنید. بدون مشورت با پزشک خود از داروهای آکنه استفاده نکنید. داروهای آکنه خاص، مانند آکوتان، می توانند موجب نقص بسیار جدی تولد در کودک شما شوند.

 

لینه آ نیگرا (linea nigra)

بعدا در دوران بارداری، ممکن است خط تیره ای از بالای شکم به سمت پایین لگن خود ببینید. این خط تیره، لینه آ نیگرا (linea nigra) نامیده می شود این نشانه در بخش دوم از سه ماهه دوم بسیار رایج است، با این حال زنانی که پوست تیره تر دارند ممکن است در هفته دوازدهم بارداری متوجه این خط شوند.

لینه آ نیگرا در عرض چند هفته پس از زایمان کمرنگ خواهد شد، اما ممکن است هرگز به طور کامل محو نشود.

 

ترک پوستی (استریا)

بدترین تغییر پوستی در دوران بارداری ترک هایی است که در بدن به خصوص در شکم ایجاد میشوند. این ترک ها خطوط مایل به قرمز و یا مایل به قهوه ای روی پوست هستند، که به دلیل کشیده شدن پوست شما در دوران بارداری ایجاد میشوند. آنها اغلب در شکم، سینه و رانها ظاهر می شوند.

هفته دوازدهم بارداری، احتمالا برای ظاهر شدن ترک پوستی ناشی از کشش پوست خیلی زود است. آنها در سه ماهه دوم و سوم شایع تر هستند. بین ۷۰ و ۹۰ درصد از زنان باردار دچار این تَرَک های غیرجذاب میشوند.

محققان نمی دانند چرا برخی از زنان دچار این عارضه میشوند و برخی دیگر نه. با این حال، ژنتیک ممکن است در ایجاد این ترک های پوستی نقش داشته باشد.

در هفته دوازدهم بارداری، ممکن است متوجه شده باشید که پوست شما نسبت به قبل از بارداری حساس تر و تحریک پذیرتر است. این یکی دیگر از تغییرات بسیار شایع دوران بارداری است. به دلیل تحریک پذیری نمیتوانید صابون و یا ماده شوینده مورد علاقه خود را پیدا کنید. برای جلوگیری از سوزش، ممکن است مایل باشید از صابون های بدون بو و ملایم استفاده کنید.

 

تغییرات پستان

همچنین ممکن است متوجه شده باشید که مناطق اطراف آرئول و نوک پستان شما تیره تر شده اند. افسانه های گذشته نشان می دهند که این اتفاق رخ میدهد تا کودک شانس بهتری در یافتن نوک پستان شما هنگام شیرخوردن داشته باشد. در واقع، این تغییرات پستان ناشی از هورمون های بارداری هستند.

دیگر تغییرات پستان که ممکن است در دوران بارداری متوجه آنها شوید این است که برآمدگی های کوچک روی نوک پستان یا آرئول برجسته تر میشوند. این برجستگی ها “سل مونتگمری” نامیده می شوند. تقریبا تمام زنان آنها را دارند، اما در دوران بارداری به دلیل افزایش سطح هورمونهای بارداری بیشتر نمایان میشوند. در هفته دوازدهم بارداری، همان طور که سینه های شما بزرگتر میشوند، ممکن است بیشتر متوجه این برآمدگی ها شوید.

 

ایران ماداس

احتمالا هفته ها این سوال را خواهید داشت که “چه زمانی باردار بودن من مشخص میشود؟” دیگر لازم نیست این سوال را بپرسید. برای بسیاری از زنان، سرانجام در هفته دوازدهم بارداری آنها نمایان می شود. تغییرات و علائم مادران در هفته دوازدهم بارداری   تغییرات در اندازه شکم ممکن است هنوز شکم برجسته ای نداشته باشید، […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi