ایران ماداس
fa Persian

نگرانی در مورد بازگشت دوباره اچ آی وی و ایدزبه گفته نویسندگان یک تحقیق، مقاومت رو به رشد در برابر داروهای قوی علت این نگرانی است.

ظهور داروهای قوی در اواسط دهه ۱۹۹۰ باعث افزایش قابل ملاحظه ای در بقای بیماران HIV شد که به داروها دسترسی داشتند.

اما تیمی از کارشناسان در حال حاضر هشدار می دهند که باتوجه به افزایش جهانی نگران کننده مقاومت HIV به داروهای ضد رتروویروسی (ART) بیماری عالم گیر اچ آی وی همچنان ادامه دارد و در معرض خطر گسترش است.

دکتر کریس بیرر، نویسنده اصلی مروری بر وضعیت مقاومت داروهای اچ آی وی جهانی، گفت: “روند کنونی در مقاومت دارویی اچ آی وی بسیار نگران کننده است. وی افزود: “میزان مقاومت در کودکان و نوزادانی که ART مصرف میکنند، بیشترین میزان را داراست، که یک نگرانی واقعی محسوب میشود، زیرا کودکان تقریبا در میان یک گروه سنی قرار دارند که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه کمتر مورد توجه و تحت درمان قرار گرفته اند.”

بیرر استاد اپیدمیولوژی و همکارانش خاطر نشان کردند که تقریبا ۱۹٫۵ میلیون بیمار مبتلا به اچ آی وی – یا تقریبا نیمی از جمعیت جهانی اچ آی وی – در حال حاضر با ART درمان می شوند.

سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی از بین بردن ایدز به عنوان تهدید کننده سلامت عمومی را تا سال ۲۰۳۰، مورد هدف قرار داده اند. برای این کار جهانی، هر دو سازمان میخواهند مطمئن شوند که ۹۰ درصد از همه افراد مبتلا به HIV در سال ۲۰۲۰ به ART دسترسی داشته باشند.

بیرر گفت: “این کار بسيار دشوار خواهد بود.”

سازمان بهداشت جهانی و کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده اذعان داشتند که اثربخشی ART به طور فزاینده در معرض خطر است، زیرا مقاومت در برابر داروهای ضد ویروسی از ۱۱ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۲۹ درصد افزایش یافته است.

چرا؟ بررسی این تیم اشاره کرد که نقطه ضعف این مسئله پیروی نامطلوب از قوانین ART، عمدتا به دلیل آموزش نامناسب و دسترسی ناکافی به داروها است. پیروی ضعیف اجازه می دهد تا ویروس HIV جهش پیدا کند و مقاومت دارویی ایجاد شود.

 

برای مقابله با این مسئله، تیم تحقیقاتی، با سرعت بخشیدن به ظهور یک واکسن موثر و افزایش استفاده از ترووادا، تمرکز بیشتری را بر پیشگیری اختصاص دادند، این برنامه پیشگیری از اچ آی وی به عنوان PrEP نیز شناخته شده است. PrEP دو دارو ART (تنوفوویر و امتریسیتابین) را ترکیب میکند و مرکز کنترل بیماری ها می گوید که این برنامه می تواند تا ۹۰ درصد خطر عفونت HIV را کاهش دهد.

در عین حال، بیرر گفت، کسانی که قبلا آلوده شده اند اما هنوز تحت درمان قرار نگرفته اند باید به نوع جدیدی از کوکتل های ART دسترسی داشته باشند، از جمله داروهایی مانند دولوتگراویر که دارای “موانع ژنتیکی بالاتر برای مقاومت” هستند. بیرر میگوید، این اقدام به تنهایی، “احتمالا تأثیر مهمی بر روی سطوح مقاومت در کشورهایی که این مسیر را دنبال می کنند، خواهد داشت.”

در نهایت مقاومت دارویی ممکن است خطری برایPrEP را نیز ایجاد کند، هرچند برای زمانی که بیرر مقاومت PrEP را “بسیار نادر” توصیف می کند.

وی گفت: “ما باید در مورد این مسئله از دیدگاه مراقبت هشیار باشیم، اما کابران برنامه PrEP امروز باید با اعتماد کامل از رژیم ها پیروی کنند.”

بیرر و همکارانش بر نگرانی دیگری تاکید کردند: تهدید در حال ظهور از سوی دولت ایالات متحده برای کاهش ناگهانی هزینه های بهداشت جهانی.

وی گفت، “کاهش های پیشنهاد شده از سوی دولت ترامپ، تأثیر شدیدی بر برنامه های درمان اچ آی وی، به ویژه در فقیرترین و پرطرفدارترین کشورهای آفریقا و البته در جوامع فقیر در ایالات متحده خواهد داشت.”

 

بیرر افزود، “مجلس تا کنون برای این کاهش ها مقاومت کرده است، و ما فقط می توانیم امیدوار باشیم که آنها به اولویت بندی حمایت هایی که ما برای کنترل نهایی بیماری ایدز نیاز داریم، ادامه میدهند.”

دکتر آنت سوهن، از بخش تحقیقاتی سازمان جهانی حمایت از ایدز amfAR، گفت که او “با نگرانی نویسنده (بیرر) در مورد روند فعلی مقاومت دارویی و توصیف او از این مسئله به عنوان هشدار، موافق است”.

سون در بانکوک مستقر است و به عنوان معاون رئيس سازمان جهانی برنامه های amfAR فعالیت می کند.

وی گفت، “برای دستیابی به موفقیت واقعی جهانی در جلوگیری از مقاومت، ما به ایجاد دسترسی به بهترین رژیم برای همه افرادی که مبتلا به اچ آی وی هستند، نیاز خواهیم داشت.” کاهش های پیشنهادی برای برنامه های اچ آی وی جهانی در این زمینه نگرانی اصلی هستند. ”

وی افزود: “با انجام این کار، ما مردم را در معرض خطر از دست دادن دسترسی به درمان و متوقف کردن داروهای خود قرار میدهیم، که منجر به شکست درمان، عفونت های جدید بیشتر HIV و افزایش مقاومت دارویی می شود”.

سوهن گفت: “به جای قطع بودجه فدرال برای تحقیق پیرامون HIV، ما به حمایت بیشتری برای پیاده سازی تحقیقات برای مطالعه در مورد نحوه بهینه ارائه خدمات آزمایش و درمان به روش های مقرون به صرفه نیاز داریم.”

این بررسی در شماره ۲۶ اکتبر مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.

مقاله مرتبط : علایم ایدز و اچ ای وی

 

ایران ماداس

به گفته نویسندگان یک تحقیق، مقاومت رو به رشد در برابر داروهای قوی علت این نگرانی است. ظهور داروهای قوی در اواسط دهه ۱۹۹۰ باعث افزایش قابل ملاحظه ای در بقای بیماران HIV شد که به داروها دسترسی داشتند. اما تیمی از کارشناسان در حال حاضر هشدار می دهند که باتوجه به افزایش جهانی نگران […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi