ایران ماداس
fa Persian

موادی که می توانند بر روی داروی شما تأثیر بگذارند!احتمالاً می دانید که بعضی داروها در ترکیب با یکدیگر به خوبی عمل نمی کنند. اما چیزهایی که می خورید و می نوشید نیز میتوانند بر بعضی داروهایی که مصرف می کنید اثر داشته باشند. پیش از اینکه دارویی را برای اولین بار مصرف کنید با پزشک خود یا مسئول داروخانه صحبت کنید تا اگر چیزی وجود دارد که باید از آن پرهیز کنید شما را مطلع سازند.

مواد تاثیرگذار بر روی دارو

گریپ‌فروت

این میوه مرکباتی ساز و کار حرکت و جذب دارو در بدن شما را از طریق تأثیر بر بعضی سلول های دستگاه گوارشتان را تغییر می دهد، این ماده می تواند بر بیش از ۵۰ دارو اثر بگذارد. این میوه می تواند تأثیر بعضی داروها؛ همچون، فکسوفنادین (آلگرا) که داروی مخصوص حساسیت است، را کاهش دهد و تأثیر بعضی دیگر از جمله داروهایی که کلسترول خون را پایین می آورند مانند آتورواستاتین (لیپیتور) را به شدت افزایش دهد.

 

شیر

این محصول لبنی می تواند فرآیند جذب بعضی آنتی بیوتیک ها را در بدن شما مشکل سازد. مواد معدنی موجود در شیر از جمله کلسیم و منیزیم و همچنین پروتئین کازئین ازجمله دلایل این موضوع اند. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید اطمینان حاصل کنید که در مورد غذاها و داروهایی که باید از آن ها پرهیز کنید مطلع شوید.

 

شیرین بیان

بعضی افراد از این ماده به عنوان نوعی داروی گیاهی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش و بعضی دیگر از آن برای طعم دادن به غذا استفاده می کنند. اما گلیسیریزین که نوعی ماده¬ی شیمیایی موجود در شیرین بیان است می تواند تأثیر بعضی داروها را کاهش دهد؛ ازجمله سیکلوسپورین که دارویی برای جلوگیری از پس زدن اندام ها در افرادی است که پیوند اعضا انجام داده اند.

 

شکلات

شکلات تلخ، به ویژه، می تواند تأثیر داروهای آرام بخش و خواب آور؛ همچون زولپیدم تارترات (آمبیین) را کاهش دهد. شکلات تلخ علاوه بر این می تواند اثر بعضی داروهای محرک مانند متیل فنیدات (ریتالین) را افزایش دهد و اگر بازدارنده های مونوآمین اکسیداز (MAO) که نوعی داروی معالجه افسردگی است مصرف می کنید می تواند به طرز خطرناکی فشار خون شما را بالا ببرد.

 

مکمل آهن

این مکمل ها می توانند تأثیر لووتیروکسین (سینتروئید) را کاهش دهد؛ دارویی که در صورت کمبود هورمون تیروئید در بدن (شرایطی که هیپوتیروئیدیسم نام دارد) میزان این هورمون را تنظیم می کند. اگر از این دارو استفاده می کنید و هم‌زمان با آن مولتی ویتامین مصرف می کنید، بررسی کنید که آیا در مولتی ویتامین آهن موجود است یا خیر. اگر به مکمل های آهن احتیاج دارید با پزشک خود در مورد نحوه استفاده از آن همراه با داروی خود صحبت کنید و این دو را در زمان های متفاوت استفاده کنید.

 

قهوه

قهوه می تواند موجب کاهش تأثیر بعضی داروهای اعصاب همچون لیتیوم و کلوزاپین شود، اما تأثیر و عوارض جانبی بعضی دیگر را افزایش دهد. این داروها آسپرین، اپینفرین (که برای درمان واکنش های آلرژیک حاد استفاده می شود) و آلبوترول (که به وسیله ی اسپری تنفسی برای درمان مشکلات تنفسی مورداستفاده قرار می گیرد) را شامل می شوند. قهوه همچنین می تواند جذب آهن در بدن را مختل کند.

 

آنتی هیستامین ها

این داروها عطسه و آبریزش بینی بر اثر حساسیت را بهبود میبخشد، اما بعضی از آنها میتوانند تأثیر داروهایی را که برای درمان فشارخون بالا مصرف می شوند را کاهش داده و تپش قلب را بالا ببرند. اگر داروهای فشارخون مصرف می کنید با پزشک خود برای اطلاع از سایر شیوه های درمان حساسیت صحبت کنید.

 

داروهای ضد تشنج (AEDها)

این داروها تشنج را در افرادی که دچار تشنج های عصبی اند کنترل می-کند. اما داروهای ضد تشنج می توانند موجب کاهش عملکرد داروهای ضد بارداری شوند و پژوهش های اخیر نشان داده اند که این داروها ممکن است تأثیر بعضی از دیگر داروها را افزایش داده و موجب عوارض جانبی احتمالی حادی شوند.

 

ویتامین کا

اگر داروی وارفارین دارویی که برای درمان و جلوگیری از لخته شدن خون استفاده میشود مصرف میکنید در مورد میزان ویتامین کا مصرفی خود احتیاط کنید. این ماده میتواند اثر داروی رقیق کننده خون را کاهش داده و خطر ایجاد لخته های خونی شدید را افزایش دهد. بروکلی، کلم بروکسل، کلم پیچ، جعفری و اسفناج ازجمله عمده مواد غذایی سرشار از ویتامین کا هستند. سعی کنید روزانه این مواد غذایی را به یک اندازه مصرف کنید تا سطح وارفارین در خونتان ثابت بماند.

 

جینسنگ

این ماده غذایی نیز می تواند اثر وارفارین را کاهش دهد و در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون همچون هفارین و آسپرین و همچنین داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن احتمال افزایش خونریزی داخلی را افزایش دهد. اگر از بازدارنده های مونوآمین اکسیداز (MAO ها) استفاده می کنید، جینسنگ می تواند موجب سردرد، اختلال در خواب، بیش فعالی و عصبی شدن گردد.

 

گیاه سنت جانز یا هیپریکوم پرفوراتوم

گیاه سنت جانز گاهی برای بهبود افسردگی مورداستفاده قرار می گیرد، تأثیر این داروی گیاهی بر درمان قطعی این عارضه یا هر نوع اختلال دیگر ثابت نشده است. این ماده می تواند موجب ترشح آنزیم (چیزهایی که بعضی واکنش های شیمیایی را در بدن تقویت می کنند) در کبد شود که خود موجب کاهش تأثیر بعضی داروها می گردد. داروهای کلسترول همچون لوواستاتین (آلتوپرو و مواکور)، سیلدنافیل داروی اختلال نعوظ (ویاگرا) و دیگوکسین (لانوکسین) که برای درمان برای برخی عوارض قلبی مورداستفاده قرار می گیرد ازجمله این داروها هستند.

کهن دار یا گینکو بیلوبا

بعضی از این ماده گیاهی برای بهبود فشارخون، زوال عقل، وزوز گوش (تینی توس) و سایر اختلالات یا جلوگیری از آن ها استفاده می کنند، اما هیچ پژوهشی تأثیر این گیاه را بر عوارض نام برده ثابت نکرده است. کهن دار همچنین می توانند تأثیر داروهای کنترل تشنج ازجمله کاربامازپین (کارباترول، اکوئترو و تگرتول) و والپروئیک اسید (دپاکن، دپاکوت و استزور) را کاهش دهد.

 

طبق دستور العمل مصرف کنید.

تنها حدود ۵۰ درصد از داروها طبق نسخه ی تجویزشده مصرف می شوند. افراد اغلب دارو را کمتر از مقدار لازم استفاده می کنند، منظم مصرف نمی کنند یا میان دوزهای مصرفی دارو فاصله ی طولانی می اندازند، هر یک از این موارد می توانند تأثیر داروها را کاهش دهند. مطمئن شوید که برنامه ی درمانی خود را دریافته اید و دستورالعمل های پزشکتان را دنبال کنید.

 

 

ایران ماداس

احتمالاً می دانید که بعضی داروها در ترکیب با یکدیگر به خوبی عمل نمی کنند. اما چیزهایی که می خورید و می نوشید نیز میتوانند بر بعضی داروهایی که مصرف می کنید اثر داشته باشند. پیش از اینکه دارویی را برای اولین بار مصرف کنید با پزشک خود یا مسئول داروخانه صحبت کنید تا اگر […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi