ایران ماداس
fa Persian

مصاحبه با کاشف ویروس ایدزبیماری ایدز ، نخستین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی شناخته شد و در تهران ، پس از هشت سال تاخیر ، ظاهراً در نیمه های آذرماه ۱۳۶۷ معرفی شد . در طول سالهایی که از کشف ویروس ایدز گذشته ، تحقیقات زیادی صورت گرفته است .

ایدز از موقعی که به عنوان یک بیماری خطرناک جهانگیر شناخته شده از جانب دولت آمریکا و انستیتو پاستور فرانسه و نیز کاشف ایدز لوک مونتانیه در فرانسه و محقق آمریکایی به نام روبرت گالو قراردادهای علمی و سیاسی بسیاری را جهت گسترش تحقیقات به خود دیده است .

 

متن مصاحبه با لوک مونتانیه کاشف ویروس ایدز

یکی از معروفترین مصاحبه های تاریخ پزشکی ، مصاحبه با لوک مونتانیه ، کاشف ویروس ایدز است که در این فرصت آن را تقدیم می کنیم :

آقای مونتانیه اصل ویروس ایدز از کجاست ؟

انواع ویروس از زمانهای قدیم وجود داشته است . این موضوع را می توان از تکامل میمون های مختلف دریافت . ویروسهای موجود در بدن انواع میمونها اساساً دارای خصوصیات مشابهی با ویروس های موجود در گلبول های سفید خون بدن انسان است .

برخی از دانشمندان معتقدند که ویروس ایدز از آفریقا به آمریکا آمده است آیا نظر شما نیز همین است ؟ در ادامه سوال باید گفت که چرا این ویروس قبل از آمریکا به اروپا نیامد ؟ با وجودی که اروپا از قدیم روابط نزدیکتری با آفریقا داشته است ؟

آمریکایی ها معتقدند که آمیزشهای خونی موجب گسترش این اپیدمی شده است . کسی چه می داند شاید یک جمعیت دورافتاده در آمریکای لاتین با فروش فراورده های خونی ، عامل سرایت این بیماری بوده است .

 

آقای مونتانیه چرا فکر می کنید ویروس ایدز یک ویروس قدیمی است ؟

آقای مونتانیه چرا فکر می کنید ویروس ایدز یک ویروس قدیمی است ؟

باید گفت ، اغلب ویروس هایی که کشف می شوند از مدتها قبل وجود داشته اند که در یک زمان مشخص خود را نشان می دهند . موجودیت ویروس ایدز به ۹ نسل برمی گردد . هیچگونه تغییری در ماهیت آن داده نشده است . شرایط و ویژگی های شهرنشینی امروزی عوامل بروز دهنده اپیدمی ایدز است . عوامل به وجود آورنده ایدز عبارتند از : تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان ، اختلاط در آمیزش های جنسی ، آلودگی های ناشی از پیشرفت صنایع ، مواد مخدر و آمیختگی های انسانها در یک دنیای مشترک .

آیا ویروس ایدز از میمون به انسان منتقل شده است ؟

ایدز از دو ویروس تشکیل شده است : (HTV1 و HTV2 ) . HTV2 به ویروس یک نوع میمون غرب آفریقا شباهت دارد که احتمالاً به طور اتفاقی به انسان منتقل شده است . ولی تاکنون هیچ گونه شباهتی بین ویروس HTV1 ایدز در انسان و میمون دیده نشده است . شاید این ویروس که زمانی در یک ایالت دور افتاده ی آفریقا یا آمریکا هیچ گونه ناسازگاری به وجود نمی آورد از طریق آمیزش های جنسی به مناطق دیگر منتقل شده و ایجاد اپیدمی نموده است . تحقیقاتی که در چند دهکده در غرب زئیر انجام گرفته این امر را به اثبات رسانده است . در این دهکده بیماری ایدز همه گیر است ولی درصد افراد مبتلا به این بیماری در طی ۱۰ سال گذشته هیچ گونه تغییری نکرده است .

 

چرا بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا قبل از همه ، هم جنس بازان را مبتلا ساخت ؟

ویروس ایدز نقش شیر را بازی می کند که به گروهی از آهو ها حمله می کند . او به طور یقین ضعیفترین آنان را گرفتار خواهد ساخت . ویروس ایدز کودکان و بزرگسالان را از پای خواهند انداخت که از سیستم ایمنی ضعیفتری نسبت به دیگران برخوردار باشند . سیستم ایمنی در هم جنس بازان نیز مکان خوبی برای استقرار ویروس ایدز است زیرا نه تنها ضعف بدنی بلکه عوامل جانبی و شرایط زیستی هم جنس بازان موقعیت مناسبی برای رشد ویروس ایدز فراهم می آورد . ایدز چه در کشورهای پیشرفته و چه در آفریقا ، بیماری شهرهای بزرگ است . گسترش اختلاط های آمیزش جنسی در شهرها موجب گسترش ویروس ایدز می شود . عوامل دیگر نیز موجب گسترش ویروس ایدز می گردد ، عواملی مانند آلودگی هوا هم در این امر دخالت دارند . پژوهش ها و تحقیقات انجام شده نشان می دهند که این ویروس می تواند تا مدت ها پنهان بماند و به محض اینکه عوامل مناسبی به وجود آمد خود را بروز دهد . حتی فرد می تواند مبتلا به بیماری باشد بدون اینکه علایم بیماری در بدن او مشاهده شود . این امر نشانگر آن است که تعداد بیشتری از افراد نسبت به آمار ارایه شده مبتلا به این بیماری هستند .

دو ویروس چه اختلافاتی با یکدیگر دارند ؟

HTV2 در ساکنین پرتغال در آفریقا دیده شده و به نظر می رسد که اصل این ویروس در گینه ی بیسائو بوده و به دیگر نقاط آفریقا انتقال یافته است . هر دو ویروس ناهنجاری های عصبی به وجود می آورند ولی از جهت ژنتیکی و تولید بیماری اختلافات زیادی در آنها دیده می شود .

 

ویروس ایدز چگونه تشخیص داده می شود ؟

این ویروس نمی تواند بدون یک سلول وجود داشته باشد . موجودیت آن را می توان با یک نوار در ضبط صوت مقایسه کرد . ویروس بدون سلول مانند نوار بدون ضبط می ماند . ژنهای موجود در یک سلول در عملکرد آن تأثیر مستقیم دارند . اما همیشه این خطر وجود دارد که یکی از ژنها از این کلیت خارج شود . این ژن برای نجات خود از مرگ ، خود را در میان چندین ژن دیگر در ویروس و پروتئین های محافظ احاطه می کند و بدین ترتیب ویروس تشخیص داده می شود .

چگونه می توان ویروس های قدیمی ایدز را از دیگر ویروس ها تشخیص داد ؟

این ویروس ها ژن های قدیمی هستند که از سلول جدا شده اند . آن ها مولکول هایی هستند که می خواهند به خانه ی خود بازگردند ؛ خانه آنها سلول DNA کروموزوم است . این ویروس ها در حیوانات موجب سرطان می شوند و شاید در انسان هم ، چنین تأثیری داشته باشد .

به چه دلیل از این ویروس به عنوان ویروس زیرک یاد کرده اید ؟

ژن ها تغییر پذیری زیادی دارند و موقعیت های مناسب را همواره پذیرا هستند . ویروس هایی که مدت ها قبل وجود داشته اند بسیار تغییر پذیرند . زیرا آنزیم های آنها اشتباهات زیادی انجام می دهند . ویروس ایدز از این ظرفیت تغییر پذیری کاملاً استفاده می کند . این ویروس یک زندگی دوگانه را در پیش می گیرد . بخشی از زندگی این ویروس در خواب می گذرد و هیچ نمی کند ولی زمانی که بیدار می شود برای مقابله با سیستم ایمنی بدن تغییر می کند . ویروس ایدز هزاران سال در خواب ولی در عین حال رشد یابنده وجود داشته تا این که تمدن امروزی و عوامل لازم آن را به عمل وا داشته است .

شرایط اجتماعی مشابه درگذشته وجود نداشته تا بتواند اپیدمی ایدز را رواج دهد . تمدن امروزی با اختلالات آمیزشی و برخوردهای جنسی باعث رواج این اپیدمی و از بین رفتن تعداد زیادی از افراد گردیده است.

 

ایران ماداس

بیماری ایدز ، نخستین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی شناخته شد و در تهران ، پس از هشت سال تاخیر ، ظاهراً در نیمه های آذرماه ۱۳۶۷ معرفی شد . در طول سالهایی که از کشف ویروس ایدز گذشته ، تحقیقات زیادی صورت گرفته است . ایدز از موقعی که به عنوان یک بیماری خطرناک […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ست زایمان طبیعی

انواع بهترین تختهای بیمارستانی پزشکی سال

مقایسه ی پاراپادیوم و گیت ترینر

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi