ایران ماداس
fa Persian

ماموگرافی چیست؟چنانچه بانوان در معاینه پستان خود به موردی مشکوک و یا غده و توموری کوچک برخورد کردند بهتر است هر چه سریعتر آزمایش ماموگرافی Mammography را انجام دهند. ماموگرافی ،گونه ای آزمایش پستان، با استفاده از اشعه ایکس می باشد که احتیاج به فیلم و تکنیک های مخصوص و نیز رادیولوژیست ماهر جهت تفسیر آن دارد.

 

ماموگرافی به ویژه در موارد زیر مفید است :

ا- هنگامی که یکی از پستانها بر اثر جراحی برداشته شده باشد، پستان دیگر باید بارها مورد آزمایش ماموگرافی قرار گیرد. ۲۔ امتحان یک توده نامشخص، توسط خود بیمار و یا پزشک متخصص، وقتی که نتوان آن را غده واضحی به حساب آورد، به خصوص وقتی که کیست هایی متعدد و یا توده هایی مبهم و متعدد و تشخیص با بیوپسی نیز نامعلوم باشد. ٣- پستان بزرگ و چربی دار باشد، به خصوص وقتی بیمار ناراحت باشد ولی هیچگونه غده مشکوکی لمس نشود. ۴- هر رادیولوژیست ورزیده می تواند، سرطان پستان را به خوبی تشخیص دهد. ۵- ماموگرافی می تواند سرطان هایی را آشکار بسازد که امکان کشف آنها با هیچ راه دیگر ممکن نیست. ۶- با توجه به اینکه میزان اشعه در حداقل ۱٪ راد می باشد، مقدار دوز جمع شونده به حدی کم است که امروزه خطرهای ناشی از اشعه ناچیز شمرده می شود. ۷- ماموگرافی همچنین بعد از چهل سالگی هر ساله برای بررسی پستان توصیه می گردد.

 

سیتولوژی را توضیح دهید ؟

آزمایش مام اسمیر یا سیتولوژی از ترشح نوک پستان و مایع کیست، در بسیاری از موارد مفید واقع می شود و در صورت مشاهده مشکوک باید اقدام به پیویسی از پستان نمود. آزمایش مام اسمیر را می توان به شکل سرپایی یا در مطب پزشک انجام داد. با این تکنیک می توان بیش از ۹۰ درصد ضایعات را به درستی تشخیص داد.

 

بیوپسی یا تکه برداری را توضیح دهید ؟

بیوپسی پستان اقدامی است با خطر کم که با بی حسی موضعی انجام می گیرد و حتی ممکن است در درمانگاه انجام شود. نمونه برداشته شده سریعا به دایره پاتولوژی فرستاده می شود و بعد از چند روز نتیجه قطعی از نظر خوش خیم بودن یا نوع سرطان مشخص می شود. پس از تشخیص نوع سرطان عمل جراحی اصلی روی بیمار انجام می شود. برای انجام بیوپسی، شکافی منحنی در جهت خطوط پوستی بر روی توده مشکوک ایجاد می شود. اگر ضایعه کوچک بود، بهتر است که تمامی آن خارج گردد، اما اگر با ضایعه ای به نسبت بزرگ برخورد گردید، تکه کوچکی از توده اصلی برداشته می شود تا پاتولوژی نوع بدخیم بودن آن را تشخیص دهد و سپس عمل جراحی اصلی روی تمامی آن انجام می گردد.

نکته : حتی ضایعات لمس نشدنی را می توان به وسیله ماموگرافی کشف نمود.

 چهار مبحث مهم در خصوص سرطان سینه 

١- رابطه درمان با روند طبیعی بیماری. ۲- نقش ماموگرافی در تشخیص. ٣- عمل جراحی مناسب برای درمان. ۴- استفاده از پرتوگرافی و شیمی درمانی بعد از عمل جراحی به عنوان درمان کمکی.

 

شیوع 

سرطان سینه از شایعترین نوع سرطان در زنان است که با معاینه ، ماموگرافی یا تشخیص خود فرد مشخص می شود . تقریبا شش درصد همه زنان در طول عمر خود گرفتار سرطان پستان می شوند. شیوع انواع گوناگون سرطان در زنان در طول زندگی بیست و هفت درصد است با این حساب از هر چهار زن گرفتار سرطان، یکی سرطان پستان خواهد داشت.در ایالات متحده سالانه پنجاه هزار تا هفتاد هزار مورد جدید سرطان پستان بروز می کند و در حدود چهل هزار زن سالانه به علت بیماری فوت می کنند. متأسفانه این روند رو به افزایش است و عوامل آن هنوز شناخته نشده است. با وجودی که بیماری رو به افزایش است ولی درصد مرگ و میر تفاوت چندانی نکرده است. این موضوع نشانه ای امیدوارکننده در مبارزه با این بیماری و تنها به دلیل تشخیص زودرس آن توسط خود بیماران در مراحل اولیه بوده است. داشتن اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه مهمترین رکن است .

 

علت بروز بیماری

١- سن بیمار : قبل از بلوغ، این بیماری وجود ندارد، در زیر بیست سالگی نیز بیماری سرطان پستان نادر است، اما بیماری از ۲۰ سالگی به بعد تدریجا شروع می شود و در ۴۵ و ۵۰ سالگی کم کم به میزان متوسطی می رسد. بعد از ۵۵ سالگی شیوع بالا می گیرد، به طوری که در زنان ۸۰ تا ۸۵ ساله خطر ابتلا سالانه دو برابر زنان ۶۰ تا ۶۵ سال است.

۲- عوامل ژنتیکی : در ظهور سرطان سینه عوامل ژنتیکی نقش مؤثری دارند، مثلا ، اگر مادر سرطان پستان داشته باشد، خطر ابتلای دختر به سرطان سینه ۲ تا ۳ برابر بیشتر است. بعضی از دانشمندان چنین نتیجه گرفته اند که سرطان پستان زودرس (گروه سنی ۴۰ تا ۴۵ ساله) ناشی از تأثیر عوامل ژنتیکی است، در حالی که سرطان پستان دیررس (گروه سنی ۶۰ تا ۷۰ ساله ) بیشتر به عوامل محیطی نظیر تغذیه مربوط است.

مقاله مرتبط :آنچه باید درباره سرطان دهانه رحم بدانید!

 

ایران ماداس

چنانچه بانوان در معاینه پستان خود به موردی مشکوک و یا غده و توموری کوچک برخورد کردند بهتر است هر چه سریعتر آزمایش ماموگرافی Mammography را انجام دهند. ماموگرافی ،گونه ای آزمایش پستان، با استفاده از اشعه ایکس می باشد که احتیاج به فیلم و تکنیک های مخصوص و نیز رادیولوژیست ماهر جهت تفسیر آن […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi