ایران ماداس
fa Persian

روان گردانی به اسم سالویا دیوینوروم و اثراتش بر بدن!سالویا دیوینوروم یک گیاه روان گردان است که بخشی از خانواده نعناعیان است. از آنجا که خواص آن باعث ایجاد اثرات مشابه مواد مخدر دیگر مانند ال اس دی می شود، مانند سایر گیاهان این خانواده به راحتی قابل دسترسی نیست. این گیاه اغلب به شدت به عنوان یک ماده مخدر روانگردان مورد سوء مصرف قرار می گیرد. این گیاه به عنوان S. divinorum یا سالویا نیز شناخته می شود، هرچند دیگر گیاهان سالویا مانند Salvia officinalis (یا سیج) این اثرات مشابه را ایجاد نمی کنند.

سالویا دیوینوروم

عنصر روانگردان سالویا دیوینوروم تحت عنوان سالوینورین A شناخته می شود و “قوی ترین عنصر روانگردان طبیعی است.” این گیاه دارای برگ های سبز روشن است، اغلب گل های بنفش و سفید و به صورت خوشه ای دارد.

 

سالویا دیوینوروم از کجا آمده است؟

این گیاه “بومی منطقه کوه مکزیکای سیرا شمال شرقی مکزیک است که بومیان مازاتک از قرن ها پیش از آن به عنوان وسیله ای برای شفا و الهام استفاده کرده اند.” این گیاه در برخی مناطق ایالات متحده کشت می شود اما در هر جای دیگر به جز مکزیک، به طور طبیعی رشد نمی کند.

به گفته DOJ، در حالی که سالویا دیوینوروم به طور طبیعی در ایالات متحده رشد نمی کند، این گیاه موجب بروز مشکلی برای اجرای قانون “به ویژه در مناطق شمال شرقی، غرب میانه و مناطق اقیانوس آرام” شده است. سوء مصرف و کشت این گیاه در این مناطق رایج تر است.

 

روش های سوء مصرف سالویا دیوینوروم چیست؟

در مورد سالویا دیوینوروم چندین روش سوء مصرف وجود دارد. این گیاه اغلب توسط فردی که می خواهد سرخوشی را تجربه کند جویده میشود و جذب آن به این صورت، سنتی ترین روش انجام این کار است. همچنین می تواند همانند تنباکو جویده (CESAR) شود. برخی از شیوه های دیگر سوء مصرف سالویا عبارتند از:

خشک میشود و در سیگار، بونگ یا پایپ ها مثل سیگار کشیده می شود.

تبخیر و استنشاق میشود.

به صورت چای دم می شود که فرد آن را می نوشد.

خرد شده و با آب یا نوع دیگری از نوشیدنی مخلوط میشود.

روش آخر، احتمالا اثرات هذیانی متوسطی را ایجاد خواهد کرد چرا که سالوینورین A توسط سیستم دستگاه گوارش قبل از ورود به جریان خون غیرفعال می شود.” هنگامی که کسی سالویا دیوینوروم را سوء مصرف میکند، اثرات معمولا به طور مستقیم به میزان مصرف و نحوه استفاده از آن و زمانی که مصرف میشود بستگی دارد، مخصوصا وقتی که جویده میشود. “هرچقدر گیاه بیشتر در دهان باقی بماند، اثر قوی تر خواهد بود.” گاهی اوقات این روش می تواند موجب شود اثرات آن تا دو ساعت طول بکشد.

 

آیا سالویا دیوینوروم قانونی است؟

همانطور اعلام شده است، “سالویا دیوینوروم در قانون مواد کنترل شده ذکر نشده است”، بنابراین در حال حاضر، قانونی است. تلاش هایی برای دسته بندی این ماده مخدر برای مجازات و غیر قانونی شدن، در حال انجام است. اداره مبارزه با مواد مخدر امریکا گزارش های سوء مصرف آن را نظارت می کند، اما مشخص نیست که در این زمان سوء مصرف این ماده مخدر چقدر رایج است. با این حال، هنوز نام های خیابانی بسیاری دارد، از جمله:

برگ (گیاه) مری

Female

Sage of the Seers

Diviner’s Mint/Sage

Magic Mint

Maria Pastora

Leaves (Herb) of the Shepherdess

La Hembra

Sag of Seers

 

اثرات سالویا دیوینوروم چه هستند؟

سالویا دیوینوروم بسیاری از اثرات توهم زا را ایجاد می کند، اما این ماده مخدر با دیگر روانگردان های رایج متفاوت است. به عنوان مثال، NIDA بیان می کند که “سالویا روی گیرنده های سروتونین که توسط سایر روانگردان ها مانند ال اس دی یا سیلوسایبین فعال می شوند، عمل نمی کند.” سالویا دیوینوروم در واقع بر گیرنده های اپوئیدی کاپا عمل می کند (که متفاوت از هر دو گیرنده های سروتونین تحت تأثیر اکثر روانگردان ها و گیرنده های اپیوئیدی تحت تاثیر هروئین و سایر مواد مخدر است.) برخی از اثرات روانشناختی سالویا دیوینوروم و ترکیب فعال اصلی آن سلولورین A عبارتند از:

تغییرات روان شناختی در درک دید

تغییرات در روحیه و احساسات بدن

نوسانات احساسی

بی تفاوتی

ادراک بسیار تغییر یافته از واقعیت خارجی و خود

کاهش توانایی ارتباط با محیط اطراف

این گیاه باعث “توهم شدید” می شود که فرد می تواند خود را در حال سفر در زمان و مکان ببیند. همچنین دیدن یک زن در حالی که تحت تاثیر سالویا دیوینوروم باشید رایج است، به همین دلیل نام های بسیاری به این ماده مخدر داده شده است. الگوها و اشکال نیز هنگامی که چشم ها بسته می شوند، همانند دیگر روان گردان ها رخ می دهند، اما اگر شخص چشم خود را باز کند، معمولا این کار متوقف می شود. سالویا دیوینوروم عوارض جانبی جسمی نیز همراه با اثرات روانی ایجاد می کند. بعضی از این اثرات عبارتند از:

تهوع

سرگیجه

عدم هماهنگی

بیان ناخوشایند

کاهش ضربان قلب

لرز

هنگامی که تحت تاثیر این ماده مخدر قرار میگیرید، به خاطر داشتن بسیاری از این اثرات می تواند بسیار خطرناک باشد. این ماده مخدر باعث اختلال، مشکلات هماهنگی و توهم می شود که باعث می شود رانندگی را بسیار خطرناک کند. به طور کلی، اثرات سالویا دیوینوروم به ندرت مورد مطالعه قرار گرفته است بنابراین اطمینان از اینکه چقدر خطرناک است، دشوار است.

اثرات بلندمدت استفاده از سالویا دیوینوروم

طبق گفته NIDA Teen، اثرات درازمدت استفاده از ماده مخدر را نیز نمی شناسیم. همانطور که آزمایشاتی روی حیوانات انجام شده است، ما می دانیم که یادگیری و حافظه می تواند توسط سالویا دیوینوروم تحت تاثیر قرار گیرد، اما در حال حاضر هیچ راهی برای دانستن تاثیرات دارو در طولانی مدت وجود ندارد.

در مورد امکان وابستگی، علائم ترک و اعتياد به سالویا دیوینوروم، تا به حال پاسخ روشنی به دست نیامده است. “مطالعات بیشتر برای فهمیدن اینکه آیا این ماده مخدر خواص اعتیاد آور دارد یا نه و حتی دانستن اینکه چقدر مصرف آن اعتیاد آور است، مورد نیاز است”.

با توجه به DOJ، “افراد متعددی گزارش می کنند که اثرات منفی در اولین تجربه خود را با مصرف سالویا دیوینوروم تجربه کردند و نشان می دهد که آنها بار دوم از آن استفاده نمی کنند.” این مسئله ممکن است تا حدی دلیل این باشد که اثرات این ماده مخدر در دراز مدت خیلی پایین است. با این وجود این احتمال وجود دارد که این ماده مخدر بتواند موجب برخی از مسائل مشابهی شود که دیگر مواد روانگردان ایجاد میکنند، مسائلی مانند:

رفتار اسکیزوفرنی

افسردگی

فلش بک ها یا اختلال تصور مداوم هالوسیوژنیک (HPPD)

مسائل مربوط به سردرگمی و انزوا

 

آیا سالویا دیوینوروم خطرناک است؟

سالویا دیوینوروم می تواند برای فردی که آن را سوء مصرف می کند، خطرناک باشد. این گیاه می تواند باعث توهم هایی شود که ممکن است به دلیل مشکلات هماهنگی و تصورات، باعث شوند افراد به خود و دیگران آسیب برسانند یا به تصادفات منتهی شوند. با گذشت زمان، این احتمال وجود دارد که سوء مصرف سالویا دیوینوروم موجب مسائل بدتری شود که تاکنون مورد تحقیق قرار نگرفته اند. اگرچه سالویا دیوینوروم در حال حاضر در قانون مواد کنترل شده ذکر نشده است، اما به این معنی نیست که بی خطر است.

مقاله مرتبط : آشنایی با برخی داروهای اعتیادآور !

 

ایران ماداس

سالویا دیوینوروم یک گیاه روان گردان است که بخشی از خانواده نعناعیان است. از آنجا که خواص آن باعث ایجاد اثرات مشابه مواد مخدر دیگر مانند ال اس دی می شود، مانند سایر گیاهان این خانواده به راحتی قابل دسترسی نیست. این گیاه اغلب به شدت به عنوان یک ماده مخدر روانگردان مورد سوء مصرف […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi