ایران ماداس
fa Persian

تست پاپ اسمیر برای بانوان!برخی پزشکان معتقدند از موقعی که فعالیت جنسی در خانمی شروع می شود باید سالانه تست پاپ اسمیر انجام بدهد . در این بخش از مجله سلامتی راستینه ، نکات مفیدی را راجع به تست پاپ اسمیر برای بانوان محترم توضیح خواهیم داد . لطفا با ما همراه باشید .

 

چرا تست پاپ اسمیر برای بانوان ضرورت دارد ؟

این تست باید هر سال انجام شود اما قبل از آنکه به توضیح تست پاپ اسمیر برای بانوان بپردازیم ، مهم است که بطور خلاصه ، سرطان دهانه رحم را شرح دهیم .

 

انواع سرطان رحم 

سرطان رحم دو نوع عمده دارد :١- سرطان جسم و تنه رحم ۲ – سرطان دهانه رحم .

 

سرطان جسم و تنه رحم 

در حدود ۵۰ درصد از زنانی که بعد از یائسگی دچار خونریزی می شوند به این نوع سرطان مبتلا می شوند. این تومور به آهستگی پیشرفت می کند، و علامت خونریزی نامنظم مهبلی آنقدر زود ظاهر می شود که با برداشتن رحم در این مرحله می توان بیماری را درمان قطعی کرد. در موارد پیشرفته، برای درمان، معمولا از اشعه رادیوم یا رونتكن استفاده می شود.

 

سرطان دهانه رحم 

سرطان دهانه رحم از شایعترین بدخیمی دستگاه تناسلی در بانوان است. این بیماری قبل از ۲۰ سالگی نادر و بیشتر شیوع آن بین سی تا پنجاه سالگی است. طبق مطالعات آماری رابطه نه چندان محکمی بین رابطه جنسی و سرطان دهانه رحم وجود دارد، قبل از ۲۵ سالگی این تومور در زنانی شایعتر است که چندین شریک جنسی یا حاملگیهای متعدد داشته اند. در زنان بدکاره نیز این بیماری رو به افزایش است.

 

سرطان دهانه رحم و تست پاپ اسمیر 

به طور کلی سرطان دهانه رحم در بین بانوان گروههای زیر بیشتر رایج است و برای تشخیص زودرس آن لازم است حداقل سالی یک بار آزمایش پاپ اسمیر از آنها انجام گیرد.

بانوانی که از سنین نوجوانی فعالیت جنسی داشته اند.

بانوانی که اولین حاملگی آنان در سنین زیر ۲۰ سال بوده است.

بانوانی که آبستنیهای متعدد داشته اند.

بانوانی که زندگی آنان از نظر بهداشتی ، اجتماعی و اقتصادی در سطح پایین بوده است.

بانوانی که رادیوتراپی لگن داشته اند.

بانوانی که قرصهای ضد آبستنی استفاده می کردند. .

و تمام بانوانی که به علل ناشناخته مبتلا به داشتن ترشح غیر طبیعی، خونریزی، خارش واژن ، سوزش و ناراحتی های دیگر رحم هستند.

 

تظاهرات بالینی

معمولا سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه علامتی ندارد. ترشح مهبلی و خونریزی نامنظم مهبلی یا لکه بینی دو علامت اصلی سرطان دهانه رحم هستند. مقدار ترشح به تدریج افزایش می یابد و آبکی می شود و بالاخره به علت نکروز و عفونت توده تومور این ترشح تیره رنگ و بدبو می شود. با پیشرفت بیماری ممکن است خونریزی دائمی شود و مقدار آن افزایش یابد. با پیشرفت سرطان ممکن است بافتهای اطراف دهانه رحم مورد تهاجم قرار بگیرند. عوارض نهایی در سرطانهای درمان نشده دهانه رحم لاغری مفرط ، کم خونی ، اغلب همراه با تب نامنظم به علت عفونت ثانوی و پیدایش آبسه در توده سرطانی است .

 

مراقبت و درمان 

اگر ضایعات کوچک باشد آن را همراه بافتهای اطراف به شکل مخروط بر می دارند. این روش برای زنانی که مایل به بچه دار شدن هستند، ارجحیت دارد. برای کنترل آن باید بیمار مرتب معاینه شود. پرتودرمانی مؤثرترین روش درمانی برای سرطانهای مهاجم دهانه رحم است.

 

اعمال جراحی متداول در سرطان دهانه رحم عبارتند از :

هیسترکتومی : برداشتن رحم به کمک جراحی .هیسترکتومی کامل : برداشتن تمام رحم همراه با دهانه رحم .هیسترکتومی پارسیل : برداشتن رحم و بر جای گذاشتن دهانه رحم . و چندین نوع عمل جراحی دیگر که هر یک با توجه به وضع بیمار انجام می شود.

 

تست پاپ اسمیر چیست ؟

در هنگام پر کردن فرم درخواست تست پاپ اسمیر یا سیتولوژی واژینال، بیماران سرطان دهانه رحم لازم است علت درخواست خود را در رابطه با هر یک از موارد فوق که اشاره کردیم یادآور شوند. خوشبختانه با توجه به تست پاپ اسمیر و تشخیص زودرس سرطان رحم، تا حد زیادی از شیوع این بیماری و به ویژه تلفات و مرگ و میر آن کاسته شده است، زیرا به مجردی که آزمایش مشکوک و یا مثبت گزارش شود، سریعا تمام احتیاطهای لازم از قبیل تکه برداری، جراحی (در صورت لزوم) رادیوتراپی و یا شیمی درمانی انجام می گیرد. تست پاپ اسمیر در حال حاضر در تمام مراکز بهداشتی آزمایش برای کلیه بانوان داوطلب، به طور رایگان سالی یکبار انجام می شود، ولی متأسفانه هنوز عمومیت پیدا نکرده است و فقط برای بانوانی انجام می پذیرد که مبتلا به ترشح غیر طبیعی، خونریزی، خارش و دیگر ناراحتیهای عمق واژن هستند و تعداد بسیار کمی از بانوان به صورت داوطلب و یا به منظور پیشگیری از بروز سرطان رحم به این مراکز مراجعه می کنند. شایان ذکر است که مدتها است برنامه آموزشی دانشگاهی سیتوپاتولوژی وسیعی برای تربیت تکنولوژیست های این رشته در دست انجام است. امید است در آینده بسیار نزدیکی بتوان در سطح وسیعی از عموم بانوان سالیانه این آزمایش انجام پذیرد.

نکته : با توجه به اینکه انجام تست پاپ اسمير مستلزم داشتن دقت، مهارت و دانش علمی بسیار بالایی از شناخت مراحل مختلف سلولهای سرطانی است، احتمال دارد بر اثر اندک بی دقتی و عدم توجه به تمام قسمتهای اسمیر و یا اشتباه در تفسیر نمودن اختلالات سلولی، تشخیص غلط داده شود؛ در این صورت تکرار آزمایش ضروری است و توصیه می شود در طول سه سال متوالی، سالی یک بار این آزمایش انجام گیرد. چنانچه در طول سه سال متوالی تمام نتایج منفی گزارش شده باشد، می توان هر چهار سال یک بار آن را تجدید نمود.

 

وظیفه متخصصین سیتوپاتولوژیست چیست ؟

متخصصین سیتوپاتولوژیست، مراحل مختلف و تغییرات سیتوپاتولوژی سلولهای رحم را بعد از طی مراحل رادیوتراپی به خوبی می شناسند و برای پزشک و انکولوژیست تفسیر می کنند. چنانچه، بعد از یک هفته برقراری رادیو تراپی، سلولهای سرطانی به تدریج ناپدید شوند، دلیل آن است که درمان و بهبودی موفقیت آمیز می باشد، تا حدی که بعد از یک ماه باید این سلولها به کلی ناپدید شوند. اگر درمان با اشعه رضایتبخش باشد، سلولهای سرطانی نباید در اسمیرها دیده شوند. مشاهده این نوع از سلولها، دلیل بر عدم درمان بیماری یا وجود تومور بدخیم جدیدی در دستگاه تناسلی بیمار است. انجام تست پاپ اسمیر در کلیه مراحل ابتلا به بیماری، تشخیص انواع عفونتهای انگلی، قارچی، درمان با اشعه و کنترل سلولهای سرطانی تا چندین سال بعد از رادیوتراپی بسیار حائز اهمیت و انجام آن ضروری است.

 

تهیه پاپ اسمیر :

شرح تهیه پاپ اسمیر صرفا برای آن است که بیماران اطلاع جامعی از طرز تهیه اسمیر داشته باشند و در موقع مراجعه به مراکز بهداشتی همکاری لازم را بنمایند. اولا داوطلب باید یک هفته بعد از دوره قاعدگی و پاک شدن برای تهیه تست پاپ اسمیر مراجعه کند. برای مطالعه سیتولوژی محافظت دستگاه تناسلی زن، باید سلولها را به وسیله ای جمع آوری و سپس روی لام آزمایشگاهی گسترده نمایند و یا به اصطلاح علمی اسمیر (Smear) تهیه کنند. وسایل لازم عبارتند از :

 اسپکولوم ، سواب ، اسپاتول چوبی یا پلاستیکی یک بار مصرف.

 لام با حاشیه مات (بخش مات برای شماره گذاری است)

 مداد یا قلم الماس برای شماره گذاری.

 جار یا شیشه مخصوص محتوى الكل اتیلیک ۹۵ درصد برای نگهداری اسمیر.

 در بعضی مواقع برای سهولت در حمل و نقل به جای الكل از اسپری های ثابت کننده استفاده می شود.

 فرم مخصوص پر می شود و تمام مشخصات بیمار از قبیل : نام و نام خانوادگی، سن، تاریخ ازدواج، سن اولاد، علت مراجعه و ناراحتی ثبت می شود و سوابق گذشته و احتمالا سقط جنین و یا پرتودرمانی ذکر می گردد. کلیه اطلاعات فوق برای متخصصین سیتولوژیست لازم و ضروری است و سبب جلوگیری از موارد مشکوک و جلب رضایت خاطر آنان می شود و زحمات ارزنده آنان به هدر نمی رود .

تمام مواد فوق در مراکز بهداشتی موجود است.

 

اهمیت تست پاپ اسمیر در هنگام و یا بعد از رادیوتراپی 

با توجه به اینکه برای درمان سرطانهای رحم، به طور وسیعی از اشعه های یونساز مثل اشعه X و تشعشعات حاصل از رادیوم و رادیوایزوتوپ های دیگر استفاده می شود، لازم است برای ارزشیابی اشعه تراپی و پیگیری نحوه درمان و بهبودی و اینکه تا چه حد اشعه بر روی سلولهای سرطانی اثر داشته و نیز در صورتی که به عللی سرطان بهبود نیافت و یا سیر برگشت داشت تکرار تست پاپ اسمیر برای تشخیص مراحل مختلف این سلولها، به منظور کنترل بیماری، بسیار ارزنده و حیاتی است، بویژه وقتی که ارتباط تنگاتنگ بین پزشک مسئول رادیوتراپی و بخش سیتولوژی وجود داشته باشد.

 

تهیه پاپ اسمیر 

به دست بانوان متخصص مراکز بهداشت که کاملا آگاه می باشند و حتی دوره خاصی را برای نمونه برداری گذرانیده اند انجام می پذیرد و طبق برنامه به مراکز تشخیص ارسال می شود. تهیه پاپ اسمیر روشی ساده، ارزان و بدون درد و کاملا قابل اطمینان برای تشخیص عفونتها و سرطان دهانه رحم می باشد و چنانچه آزمایش به صورت برنامه های کنترل گروهی در بانوان انجام پذیرد، بدون شک می توان امیدوار بود که سرطان رحم در جامعه ریشه کن خواهد شد.

 

بیماریهای بدخیم سرطان رحم 

تومورهای بدخیم دستگاه تناسلی (بدون احتساب پستان) دومین علت مرگ و میر زنان در دنیا است. در ایالت متحده آمریکا هر سال تقریبا حدود ده هزار نفر (جسم رحم و آندومتر ۳۰۰۰ ، دهانه رحم ۷۰۰۰) به علت این تومورها فوت می کنند. در سالهای اخیر به دلیل آزمایش زنان و تشویق آنان برای انجام معاینات سالیانه که شامل تست پاپ اسمیر می شود مرگ ناشی از سرطان رحم در چند دهه اخیر به طور ثابت رو به کاهش بوده است.دلیل کوتاهی زنان برای انجام آزمون تست پاپ اسمیر در حالی که از عواقب آن اطلاع دارند، موضوعی است که باید توسط مسئولین بهداشت محیط مورد توجه و بررسی قرار گیرد. در این راه باید از وسائل ارتباط جمعی و برنامه ریزی صحیح و بسیج عموم بانوان، در هفته بخصوصی از سال، یاری گرفت. در این راه نه تنها گسترش اطلاعات و تبلیغات لازم و ملزوم یکدیگرند، بلکه کارکنان مراقبتهای بهداشتی بایستی گامهای بیشتری برای انجام تست پاپ اسمیر در دوردست ترین نقاط بردارند. حتی تست پاپ اسمیر را می توان به عنوان بخشی از معاینات قبل از استخدام، دریافت مجوز ازدواج و مقدمات قانونی بیمه، لازم الاجرا کرد.

 

کشف علت اصلی سرطان دهانه رحم 

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلودگی دراز مدت همراه با نوعی خاص از ویروس پاپیلومای انسانی که از راه مقاربت انتقال می یابد عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم شناخته شده است.سالانه حدود پانصد هزار مورد سرطان دهانه رحم در زنان تشخیص داده می شود. در نتایج به دست آمده از تحقیقاتی که در شماره اخیر مجله انستیتوی ملی سرطان به چاپ رسیده، بیانگر این واقعیت است که مردان ناقل ويروس پاپیلومای انسانی هستند و ممکن است نقش مهمی در انتقال آن به همسرانشان و در نهایت ایجاد سرطان دهانه رحم در ایشان ایفا کنند. تحقیقات در این زمینه، توسط دکتر نوبیامونوز و دکتر اف.هاویر بوش از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان با همکاری دانشمندانی از کشورهای آمریکا، کلمبیا و اسپانیا انجام گرفته است. و سازمان جهانی بهداشت، در گزارش خود افزوده است : این تحقیقات حاوی دلایل محکمی است برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم که دومین نوع از سرطانهای شایع در بین زنان سایر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.

 

مقاله مرتبط : آنچه باید درباره سرطان دهانه رحم بدانید!

ایران ماداس

برخی پزشکان معتقدند از موقعی که فعالیت جنسی در خانمی شروع می شود باید سالانه تست پاپ اسمیر انجام بدهد . در این بخش از مجله سلامتی راستینه ، نکات مفیدی را راجع به تست پاپ اسمیر برای بانوان محترم توضیح خواهیم داد . لطفا با ما همراه باشید .   چرا تست پاپ اسمیر […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

علل و درمان چین‌های بینی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi