ایران ماداس
fa Persian

اکسیژن درمانی با فشار بالا برای بهبود سندرم پس از ضربه مغزیاستنشاق اکسیژن خالص ممکن است سالها پس از ضربه مغزی قادر به ترمیم آسیب های مغزی باشد.

تنفس اکسیژن خالص می تواند به بهبود ضربه مغزی در فوتبالیست ها کمک کند.

اکسیژن درمانی

ضربه مغزی در ورزش های تماسی و در میان سربازان معمول است. اکثر افراد پس از یک دوره کوتاه ناخودآگاهی یا امنزیا بهبود می یابند، اما تا ۵ درصد از آنها علائم طولانی مدت مانند سردرد، تغییرات خلقی، مشکلات خواب و مشکلات شناختی را تجربه می کنند که به عنوان سندرم پس از سانحه شناخته می شوند.

برای مثال، رایان میلر، بازیکن پیشین لیگ ملی فوتبال امریکا، پیش از این در سال جاری با میگرن، افسردگی، از دست دادن حافظه و تشنج که دو سال پس از بازنشستگی او از لیگ ادامه داشت، دست و پنجه نرم کرد.

این علائم عصبی به این دلیل به وجود می آیند که اثر آن بر مغز باعث آسیب رساندن به رگ های خونی در مغز میشود. این مسئله باعث می شود که اکسیژن رسانی و تغذیه سلول های مغزی سخت تر شود.

Shai Efrati در دانشگاه تل آویو در اسرائیل و همکارانش در این باره تحقیق کرده است که آیا اکسیژن درمانی با فشار بالا می تواند به این مشکل کمک کند یا خیر. این درمان شامل نشستن در یک محفظه تحت فشار و تنفس ۱۰۰ درصد اکسیژن برای افزایش میزان اکسیژن حل شده در خون و جریان به مغز می باشد.

در پژوهش منتشر شده در سال ۲۰۱۳، محققان دریافتند که ۴۰ جلسه اکسیژن درمانی با فشار بالا که به مدت ۱ ساعت در هر جلسه طول میکشد به طور قابل توجهی عملکرد شناختی و کیفیت زندگی را در ۵۶ فرد مبتلا به سندرم پس از ضربه مغزی که در پی تصادفات، سقوط، حملات و یا سایر آسیب های غیر نظامی که ۶ سال قبل رخ داده اند، بهبود می بخشد.

در حال حاضر، محققان از MRI برای بررسی چگونگی تاثیر اکسیژن با فشار بالا در بهبود این وضعیت استفاده کرده اند. در ۱۵ بیمار که به مدت ۶ ماه تا ۲۷ سال قبل آسیبی را پشت سر گذاشته اند، این درمان باعث تحریک رشد عروق خونی و رشته های عصبی میشود. Efrati می گوید: “هنگامی که اکسیژن اضافی به قسمت های آسیب دیده نفوذ می کند، انرژی را تامین می کند و فرآیند بازسازی می تواند رخ دهد.”

 

اما آیا واقعا این درمان اثرگذار است؟

استفاده از اکسیژن درمانی با فشار بالا برای درمان سندرم پس از سکته مغزی بحث برانگیز است، زیرا آزمایش بزرگ نظامی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، نتیجه گیری کرد که این درمان هیچ تاثیری ندارد.

این مطالعه که توسط لیندل ویور و همکارانش در دانشگاه یوتا انجام شد، نشان داد که اکسیژن درمانی با فشار بالا برای ۷۲ کارمند نظامی با سندرم پس از ضربه مغزی مفید بود، اما این درمان بیش از یک درمان ساختگی (sham treatment) نیست.

این درمان ساختگی یا غیرفعال شامل نشستن در یک محفظه بدون اکسیژن اضافی بود، اما افزایش فشار به نظر میرسد که آن را به درمان واقعی تبدیل می کند. Efrati گفت: مشکل این بود که فشار بیشتر باعث افزایش مقدار اکسیژن وارد شده به جریان خون و مغز می شود. وی گفت: “این به معنای یک درمان ساختگی یا غیرفعال (sham treatment) بود، اما در واقع درمانی فعال بود.”

ویور با این مسئله موافق است. او می گوید: “جمعیت نظامی نیز پیچیده تر است زیرا سطوح بالایPTSD و استفاده از دارو، به علاوه آسیب های آنها متفاوت هستند.”

چیزی که بیشتر دچار سردرگمی میشود این است که ویور مطالعه دیگری را روی ۷۱ نفر از کارکنان نظامی انجام داده است که نشان داد اکسیژن درمانی با فشار بالا در حقیقت بهتر از درمان ساختگی و غیرفعال است-یعنی همان نوع درمانی که در مطالعه قبلی خود استفاده کرد. او می گوید: “من فکر می کنم بار شواهد نشان می دهد که اثری مطلوب وجود دارد، اما هنوز هم سوالات بدون جواب بسیاری وجود دارند.” تیم او در حال حاضر از افراد غیرنظامی مبتلا به سندرم پس از ضربه مغزی برای پیوستن به یک آزمایش دیگر از اکسیژن درمانی با فشار بالا دعوت به عمل می آورد.

Efrati می گوید که نیاز شدید به درمان سندرم پس از ضربه مغزی، بویژه برای سربازان و ورزشکاران سابق، وجود دارد. برآورد می شود که یک چهارم پرسنل نظامی که در عراق و افغانستان خدمت کرده اند یک آسیب سر را تحمل میکنند و در سال ۲۰۱۶ لیگ فوتبال امریکا به تنهایی ۲۴۴ ضربه مغزی را ثبت کرد.

تاکنون، هیچ درمانی برای سندرم پس از ضربه مغزی که مورد تایید FDA باشد، وجود ندارد. Efrati می گوید: داروهای ضد افسردگی و داروهای دیگر می توانند برای از بین بردن علائم استفاده شوند، اما آنها علل اصلی آن را مورد هدف قرار نمیدهند. وی در ادامه گفت: “ما معتقدیم اکسیژن درمانی با فشار بالا اثرگذار است و اکنون ما در لیست انتظارمان از سراسر جهان ۲۰۰۰۰ نفر داریم.” “این نشان می دهد که افراد دیگر نیز متقاعد شده اند.”

مقاله مرتبط : عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی

ایران ماداس

استنشاق اکسیژن خالص ممکن است سالها پس از ضربه مغزی قادر به ترمیم آسیب های مغزی باشد. تنفس اکسیژن خالص می تواند به بهبود ضربه مغزی در فوتبالیست ها کمک کند. اکسیژن درمانی ضربه مغزی در ورزش های تماسی و در میان سربازان معمول است. اکثر افراد پس از یک دوره کوتاه ناخودآگاهی یا امنزیا […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ست زایمان طبیعی

انواع بهترین تختهای بیمارستانی پزشکی سال

مقایسه ی پاراپادیوم و گیت ترینر

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi