ایران ماداس
fa Persian

دقیق ترین تب سنج های دیجیتالی تب سنج های دیجیتال یا ترمومتر در برند ها و نوع های مختلفی در بازار عرضه می شوند که امکانات و قابلیت های مختلفی دارند و نیاز است افراد آن ها را بلد باشند و همچنین به علت بروز خطاهایی که در محاسبه دمای بدن از برخی دستگاها رخ می دهد باید اطلاعات کافی درمورد خرید دقیق ترین تب سنج دیجیتال را دانست،خوشبختانه در این مقاله برترین برند ها و حصولات برای شما معرفی کردیم . تب، به معنای افزایش دمای بدن است و معمولاً نشانه‌ای از یک عفونت می‌باشد.  تب عموماً تا دمای  37.9درجه مشکلی به وجود نمی آورد و تنها با پاشویه قابل رفع است،اما علت آن باید بررسی شود.

تب، معمولاً به درمان نیاز ندارد. میانگین دمای بدن هر شخص در حالت طبیعی 98.6 فارنهایت (37 درجه سانتی‌گراد) است. اما دمای نرمال بدن می‌تواند بین 97 (36.1) و 99 (37.2) یا بیشتر باشد. دمای بدن شما می‌تواند بسته به نوع فعالیت شما یا در ساعات مختلف شبانه‌­روز متفاوت باشد. به طور کلی، افراد مسن‌تر دمای بدن‌شان کمتر از افراد جوان است.

عموماً خواندن دماسنج در حالت‌های زیر نشان‌­دهنده تب است:

- دمای شریان گیجگاهی، گوش یا مقعد برابر با 38 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر

- دمای دهان 2/37 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر

- دمای زیربغل 2/37 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر

thermometer

گزینه‌های دماسنج

دماسنج جیوه‌ای شیشه‌ای، یکی از اساسی‌ترین لوازم پزشکی است. امروزه دیگر مانند سابق، دماسنج‌های جیوه‌ای توصیه نمی‌­شود، چرا که ممکن است بشکند و جیوه آنها تبخیر و استنشاق گردد. هنگام انتخاب دماسنج، این گزینه‌ها را مد‌نظر قرار دهید:

1- تب سنج دیجیتال: این دماسنج‌ها برای ثبت دمای بدن از سنسورهای حرارتی الکترونیکی استفاده می‌کنند. آنها را می‌توان در مقعد (مقعدی)، دهان (دهانی) یا زیربغل (زیربغلی) استفاده کرد. دماسنج زیربغلی، دارای حداقل دقت سه می‌باشد.

2-تب سنج های دیجیتالی گوش (پرده گوش): این دماسنج‌ها از یک اشعه مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای داخل کانال گوش استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که جرم‌­های موجود در داخل گوش یا کانال کوچک و خمیده گوش، می‌تواند در دقت دمای دماسنج گوشی نقش داشته باشد.

3- تب سنج های شریان گیجگاه: این دماسنج‌ها برای اندازه‌گیری دمای شریان گیجگاهی در پیشانی، از مادون قرمز استفاده می‌کنند. این نوع دماسنج را می‌توان حتی زمانیکه کودک در خواب است، استفاده کرد.

نکات ایمنی

به دقت دستورالعمل‌های ارائه شده در بروشورهای هر دماسنج را بخوانید. قبل و بعد از هر استفاده، نوک دماسنج را با سایش الکل یا صابون و آب گرم تمیز کنید و سپس با آب سرد شستشو دهید. اگر قصد استفاده از دماسنج دیجیتال را برای اندازه‌گیری دمای مقعدی دارید، برای اندازه‌گیری دمای دهانی، از تب سنج دیجیتال دیگری استفاده کنید. هر دماسنج را برچسب‌گذاری کنید و از یک دماسنج مشخص در دو جای مختلف بدن استفاده نکنید.

برای ایمنی و اطمینان از اینکه دماسنج در جای خود قرار دارد، هرگز کودک را حین سنجش دمای بدنش بدون مراقبت ترک نکنید و تا آخرین لحظه­‌ای که دما مشخص می­‌شود، نزدیک کودک باشید.

دستورالعمل‌های عمومی برای استفاده از دماسنج یا تب‌­سنج 

1- دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید.

2- از دماسنج تمیز (دماسنجی که در آب سرد شسته شده، با سایش الکل تمیز و سپس برای حذف الکل آبکشی شده است) استفاده کنید.

3- به مدت 5 دقیقه قبل از سنجش دما، نه چیزی بخورید و نه چیزی بنوشید.

4- تب سنج را حدود 40 ثانیه در یک محل مشخص نگه دارید البته این زمان در برخیی تب سنج های دیجیتال کمتراست.

5- خواندن را تا نقطه ماکزیمم یا حداکثر افزایش دما بر روی نمایشگر ادامه دهید.

6- معمولاًهنگامی که مقدار دمای نهایی نمایش داده شود، دماسنج علامت هشداری مثل یک صدای بوق می‌دهد. اگر همچنان آن را در جای خود نگاه دارید، دما ثابت می­‌شود.

7- پس از مصرف، دماسنج را در آب سرد بشویید و سپس آن را با الکل تمیز و دوباره آبکشی کنید.

دستورالعمل‌های سنی

بهترین نوع دماسنج یا بهترین جا برای قرار دادن دماسنج در برخی موارد به سن بیمار بستگی دارد.

- از تولد تا سه ماهگی: برای سنجش دمای مقعدی از دماسنج دیجیتال معمولی استفاده کنید. پژو‌هش‌های جدید نشان می‌دهد که دماسنج شریان گیجگاهی ممکن است در نوزادان نیز خوانش دقیقی را ارئه دهد.

- از سه ما تا چهار سالگی: در این محدوده سنی می‌توانید برای سنجش دمای مقعدی یا زیربغلی از دماسنج دیجیتالی استفاده کنید یا می‌توانید از دماسنج شریان گیجگاهی استفاده کنید. با این‌حال تا زمانی که کودک‌تان شش ماهه شود از دماسنج دیجیتالی گوش استفاده کنید. اگر برای سنجش دمای بدن کودک‌تان از دماسنج دیگری استفاده می‌کنید و به نتایج شک دارید، دمای مقعدی را بسنجید.

- چهار سالگی به بالا: اکثر کودکان دماسنج دیجیتالی را برای خوانش دمای دهانی به مدت کوتاهی زیر زبان نگه می‌دارند. می‌توانید از دماسنج دیجیتال برای سنجش دمای زیربغل استفاده کنید، همچنین می‌توانید از دماسنج شریان گیجگاهی یا دماسنج دیجیتالی گوش استفاده کنید.

نحوه عملکرد

- دمای مقعدی: دماسنج دیجیتال را روشن کنید و نوک آن را با ژله پترولیوم چرب کنید. نوزاد یا کودک خود را به پشت قرار دهید، ران‌های او را بلند کنید، سپس دماسنج چرب شده را به مقدار 3/1 تا 5/2 سانتیمتر در مقعد قرار دهید. هرگز در برابر هرگونه مقاومت کودک، دماسنج را به زور جلو نبرید. تا هنگام هشدار دماسنج مبنی بر اینکه سنجش انجام شده، دماسنج را در محل خود قرار دهید. پس از تثبیت دما، دماسنج را بردارید و دما را بخوانید.

- دمای دهانی: دماسنج دیجیتال را روشن کنید. دماسنج را زیر زبان و در جهت عقب دهان قرار دهید و از کودک بخواهید تا لب‌هایش را بسته نگه دارد. هنگام شنیدن صدای هشدار دماسنج مبنی‌بر اینکه سنجش انجام شده، دماسنج را بردارید و عدد دما را بخوانید. اگر کودکتان چیزی خورده یا نوشیده، برای سنجش دمای بدون وی از طریق دهان به مدت پانزده دقیقه صبر کنید.

- دمای زیربغلی: دماسنج دیجیتال را روشن کنید. زمانیکه دماسنج را زیربغل کودک قرار می‌دهید اطمینان حاصل کنید که دماسنج با پوست و نه با لباس در تماس باشد. تا زمان شنیدن صدای هشدار دماسنج مبنی‌بر اینکه سنجش دما انجام شده، دماسنج را محکم در محل خود نگه دارید. در پایان دماسنج را بردارید و عدد را بخوانید.

- دمای گوش: دماسنج را روشن کنید. به آرامی دماسنج را در گوش کودک قرار دهید. دستورالعمل‌هایی که همراه با دماسنج ارائه شده را دنبال کنید تا مطمئن شوید که دماسنج را به درستی در کانال گوش قرار داده­‌اید. تا هنگام شنیدن صدای هشدار دماسنج مبنی‌بر اینکه سنجش انجام شده، دماسنج را محکم در محل مربوطه نگه دارید. در انتها دماسنج را بردارید و عدد را بخوانید.

- دمای شریان گیجگاهی: دماسنج را روشن کنید. به آرامی دماسنج را در طول پیشانی کودک‌تان از این سو به آن سو حرکت دهید. دماسنج را بردارید و عدد دمای ثبت­ شده را بخوانید. هنگام گزارش دما برای دکتر، عدد دما را به دکتر اعلام کنید و نحوه سنجش دما را برایش توضیح دهید.

آیا باید تب را درمان کرد؟

زمانیکه شما یا کودک‌تان بیمار شوید، هدف درمانی اصلی، تسکین ناراحتی ایجاد شده و رفع منبع ایجاد بیماری است. درمان خود تب، دوره بیماری را نه کوتاه و نه طولانی‌تر می‌کند ولی جلوگیری از دمای بسیار بالای بدن، برای جلوگیری از تشنج احتمالی در کودکان و بزرگسالان، الزامی است.

thermometer.jpg1

درمان تب کودکان

کودک با تب نسبتاً بالا ممکن است الزاماً بیمار نباشد. درمان تب بستگی به درجه تب و میزان ناراحتی کودک دارد. اگر کودک ناراحت یا بی‌قرار باشد، استراتژی‌های مراقبت خانگی زیر می‌توانند سودمند باشند:

- فرزندان خود را به خوردن مایعات تشویق کنید.

- به تن فرزندان خود لباس‌های سبک بپوشید.

- اگر کودک شما احساس سرما می‌کند تا زمان پایان یافتن احساس سرما، از پتوی سبک استفاده کنید.

تسکین درد ممکن است سودمند و مفید باشد، اما به اقدامات احتیاطی زیر دقت کنید:

- به افراد زیر 18 سال ، آسپرین ندهید.

- تا پس از مراجعه به پزشک و تا زمانیکه کودک معاینه نشده است، نسبت به دادن هیچ نوع دارویی به نوزاد اقدام نکنید. تنها می­‌توانید از داروهای مسکن موقت مانند استامینوفن بر طبق دوز مناسب برای نوزاد یا کودک استفاده کنید. مقدار مناسب معمولاًدر داروخانه به شما گفته می‌­شود.

- ممکن است برای کودکان زیر شش ماه، استامینوفن (تیلنول و غیره) مطابق با دستورالعمل‌های برچسب دارو تجویز شود.

- ممکن است برای کودکان شش ماه و بزرگ‌تر، استامینوفن و ایبوپروفن (ادویل، موترین کودک و غیره) تجویز شود. از دستورالعمل‌های روی بسته دارو پیروی کنید.

- به کودکان زیر شش ماه، ایبوپروفن ندهید.

- به کودکان زیر شش هفته، استامینوفن ندهید.

زمان مراجعه به پزشک کودکان

تب، نشانه‌ای شایع از بیماری است، اما لزوماً چیز بدی نیست. در واقع تب‌ها، نقش مهمی در مبارزه با عفونت‌ها ایفا می‌کنند. اگر فرزند شما بیش از 6 ماه سن دارد، مایعات زیادی مصرف می‌کند، به خوبی می‌خوابد و همچنان به بازی ادامه می‌دهد، به درمان تب نیازی نیست.

اگر می‌خواهید برای درمان تب به کودک خود دارو بدهید، به کودکان زیر شش ماه استامینوفن (تیلنول و غیره) بدهید. لیکن برای کودکان کمتر از سه ماه تا زمان معاینه پزشک، به کودک استامینوفن ندهید. هرگز بیش از حد توصیه شده بر روی برچسب دارو، به کودک استامینوفن ندهید. اگر فرزند شما 6 ماهه یا بزرگتر باشد، ایبوپروفن (ادویل، مورتین کودکان و غیره) نیز خوب است. برای اطلاع از دوز مناسب، برچسب را به دقت بخوانید. برای افراد زیر 18 سال، از قرص یا شربت آسپرین استفاده نکنید.

در صورت بروز موارد زیر با پزشک کودک‌تان تماس بگیرید:

- کودک شما کمتر از 3 ماه دارد و دمای مقعدی او 38 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر است.

- کودک شما بین 3 تا 6 ماه دارد و دمای بدن او حداکثر 38.9 درجه سانتی‌گراد بوده و ظاهرا کج‌خلق، بیحال و ناراحت است، و یا دمای بدنش بیشتر از 38.9 درجه سانتی‌گراد باشد.

- کودک بین 6 تا 24 ماه سن دارد و دمای بدن او بالاتر از 38.9 درجه سانتی‌گراد بوده و بیشتر از یک روز هم ادامه داشته ولی علائم دیگری ندارد. اگر کودک علائم دیگری داشته باشد مانند سرماخوردگی، سرفه یا اسهال، هر چه زودتر به پزشک متخصص کودک اطلاع دهید.

thermometer.jpg1

زمان مراجعه به اورژانس

اگر کودک‌تان یکی از علائم هشداردهنده زیر را نشان می‌دهد، به مراقبت‌ اورژانسی نیار دارد:

- تب بدون عرق

- سردرد شدید

- تشنج

- گرفتگی گردن

- گیجی

- اسهال و استفراغ مکرر

- کج‌خلقی یا ناراحتی قابل توجه

- هر علائم نگران‌کننده، متفاوت یا غیرمعمول

درمان تب در بزرگسالان

بزرگسالان با تب بالای 4/39 که بطور کلی ظاهری بیمارگونه داشته باشند، باید مورد درمان قرار بگیرند. هدف اصلی درمان تسکین درد و کمک به استراحت آنها است:

برای درمان تب در خانه:

- آب زیادی بنوشید تا بدن‌تان پرآب شود.

- لباس‌های خنک بپوشید.

- اگر احساس سرما می‌کنید، تا زمان اتمام آن، از پتوی سبک استفاده کنید.

- استامینوفن (تیلنول و غیره) یا ایپوبروفن (ادویل، مورتین IB و غیره) مصرف کنید. از دستورالعمل‌های روی برچسب داروها پیروی کنید. همچنین در سایت thewirecutter اطلاعات کاملی است . 

thermometer

زمان مراجعه به پزشک برای بزرگسالان

اگر تب و هریک از علائم و نشانه‌های زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

- تنفس دشوار

- درد قفسه سینه

- سردرد شدید

- گیجی و پریشانی

- درد شکمی

- استفراغ مکرر

- علائم کم آبی بدن مانند خشکی دهان، کاهش یا تیره شدن ادرار یا امتناع از خوردن مایعات

- خارش پوست

- بلعیدن دشوار مایعات

- دفع ادرار دردناک یا درد در نواحی پشت

نتیجه‌گیری

حالا که با کاربردهای تب سنج آشنا شدید, می‌دانید که در خانه هریک از ما، وجود دماسنج یا همان تب‌سنج جزء الزامات هست. بخصوص در خانه افرادی که فرزندان کوچک دارند, وجود تب‌سنج یک امر حیاتی به شمار می‌رود. با استفاده از تب‌سنج، می‌توانیم به موقع جلوی خطرات احتمالی ناشی از تشنج در افراد خانواده, بخصوص کودکان را بگیریم.

 تب سنج های دیجیتال یا ترمومتر در برند ها و نوع های مختلفی در بازار عرضه می شوند که امکانات و قابلیت های مختلفی دارند و نیاز است افراد آن ها را بلد باشند و همچنین به علت بروز خطاهایی که در محاسبه دمای بدن از برخی دستگاها رخ می دهد باید اطلاعات کافی درمورد خرید دقیق ترین تب سنج […]

طراح و تولید تجهیزات توانبخشی

تجهیزات توانبخشی

ابزار جراحی

تراکشن یا کشش ستون فقرات چیست

دستگاه حمل ایستا بیمار توانبخشی

درمان خانگی درد ستون فقرات و کمر درد

تخت کشش غلتکی (  intersegmental traction roller table) چیست و چگونه کار میکند؟

تردمیل توانبخشی helican8231

ساعت هوشمند پزشکی 2019 rotexal

پاراپودیوم وسیله فوق العاده برای افراد ضایعه نخاعی سال 2019

هیدروتراپی

زندگی سخت دختر مبتلا به دیستروفی که مدل شد | شوهرم قهرمان نیست؛ دوستم دارد

دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

تخته تعادل چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

فوتوتراپی نوزادان

فتال مانیتورینگ چیست؟

جوراب واریس برای درمان واریس پا و نحوه صحیح پوشیدن آن

اسپیرومتری یا نوار ریه چیست، چگونه انجام می‌شود و چه کاربردی دارد؟

اسکراب ( اسکراپ ) مخصوص اتاق عمل تاچ لس

تکنیک کریسپر

ماشین بیهوشی

اسنوزلن چیست ؟

آموزش ورزش با توپ پیلاتس یا جیم بال(gym ball)

الکتروشوک (defibrillator) چیست ؟

پاراپودیوم (parapodium) وسیله ای توانبخشی برای معلولان

همه چیز در مورد انکوباتور نوزاد (incubator baby)

تیغ بیستوری نیشتر یا اسکالپل (جراحی)

اتوکلاو استریل کردن مواد و تجهیزات در آزمایشگاه

ماساژ هپی ماساژور خانم و آقا همراه با خدمات جنسی!!!!؟؟؟

اموزش پایتون جلسه سوم توابع شرطی if

بهترین IDE برای پایتون

اموزش پایتون جلسه دوم نمایش متن در خروجی تابع print()

آموزش رایگان پایتون جلسه اول

پایتون-(python) چیست و در چه زمینه‌هایی به کار گرفته می‌شود؟

ست زایمان طبیعی

انواع بهترین تختهای بیمارستانی پزشکی سال

مقایسه ی پاراپادیوم و گیت ترینر

ایستادن دوباره معلولین بدون کمک دیگران با دستگاه ایست آسان

کول تک چیست؟

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

رینوفیما چیست؟

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

اندرمولوژی یا LPG چیست؟

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

غبغب و چگونگی رهایی از آن

میخچه ؛ درمان و پیشگیری از آن

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

سابسیژن چیست؟

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

محصولات مشابه


محصولات منتخب


logo-samandehi